Peş peşe açıklama yapıldı. Vatandaşlar anında ödeme alacak. 548 TL veriliyor! SGK, yardım ödenekleri için başvuru ekranını bugün aktif etti.

SGK kendi sorumluluğu altında bulunan vatandaşlara imkânları dâhilinde sürekli olarak maddi destekte bulunur. Böylece vatandaşların hayat pahalılığı karşında yaşadıkları mağduriyetlerinde etkileri azaltılmaya çalışılır. Bu destek ödemelerin verilme nedenleri birbirlerinden farklıdır.  Dolayısıyla verilen bu ödeme miktarları da veriliş amacına göre değişiklik gösterir.  SGK’nın verdiği destek yardımlarından birinin de Emzirme Ödeneği olduğu bilinir. Bu ödenekten faydalanabilmek için ise kurum tarafından aranan bazı şartlar mevcuttur. Desteği almak isteyen annenin kimlik belgesine ve doğum belgesine ihtiyaç duyulur. Bu iki evrak ile başvuru yapılması yeterlidir. Bu başvurunun geçerli olabilmesi annenin T.C. vatandaşı olması şarttır.

Cumhurbaşkanının Onayıyla Türkiye'de Nakit Ödeme: Denizbank, Akbank ve Finansbank İş Birliğiyle Ödemelerde 3 Ay Erteleme Cumhurbaşkanının Onayıyla Türkiye'de Nakit Ödeme: Denizbank, Akbank ve Finansbank İş Birliğiyle Ödemelerde 3 Ay Erteleme

Verilen bu destekten faydalanmak için aranan şartlar nelerdir?

Şimdi açıklandı! 548 TL veriliyor! SGK, yardım ödenekleri için başvuru açtı! Herkes anında ödeme alabiliyor. Sigortalı olarak çalışan bir kadın doğum yaptığı takdirde bu ödenekten yararlanabilir. Kadının çalışmaması durumunda da bu destekten faydalanması mümkündür. Eğer eşi sigortalı olarak çalışıyorsa hak ediş için yeterlidir. Burada dikkat edilmesi gereken nokta ise yatırılmış olan prim sayısıdır. SSK’lı çalışanlar için yatırılması gereken prim sayısının alt limiti 120 gün olarak belirtilmiştir. Bu bir yıl için aranan prim miktarıdır.

 BAĞ-KUR’lu çalışanlarda da gün sayısı aynı olmakla beraber kişinin prim borcunun olmaması şartı da aranır. Kişi eğer bu şartlara uygunsa başvuru yapabilir. Başvuru için ise ilgili kuruma bir dilekçe verilmelidir. Kurum dilekçeyi işleme alır ve şartlara uygunluk sağlanıyorsa ödeme otomatik olarak yapılır. Emzirme ödeneğinin şartlarını karşılıyorsanız bu ödenekten pratik bir şekilde faydalanabilirsiniz! Peki, emzirme ödeneğinde ödeme miktarı tam olarak ne kadardır? İşte detaylar!

Peki, verilen bu ödemenin miktarı ne kadar?

Emzirme ödeneği başlığı altında vatandaşlara verilen destek her yıl aynı miktarda verilmez. O yıl içerisinde ödenecek olan miktar belirlenirken enflasyon oranı göz önüne alınır.  Dolayısıyla bir önceki yıla kıyasla verilen miktara belirli oranda zam yapılır. 2021 yılında bu kapsamda verilen ücret 232 TL olarak belirlenmişti. 2022 yılında ise yapılan düzenleme ile bu miktar 316 TL olarak güncellendi. Verilen bu ücret 2 seneye kadar ödenebilir.