Aile Bakanlığı bir isim listesi yayınladı. Bu listede adı geçen kişilere 15 Şubat'ta ödeme yapılacak. Hemen kontrol edin, 4.330 TL nakit ödeme fırsatını kaçırmayın.

Cumhurbaşkanı onayı ile 15 milyon emekliye 10000 TL ek ödeme verilecek Cumhurbaşkanı onayı ile 15 milyon emekliye 10000 TL ek ödeme verilecek

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı destek ve sosyal yardım hizmetleri kesintisiz olarak devam etmektedir. Bakanlık ayrıca düzenli olarak aylık yardım teklifleri sunmaktadır. Tek seferlik ödemelere ek olarak, düzenli bakım ödemeleri alabilirsiniz. Aile İşleri Başkanlığı yavaş yavaş Şubat ayı ödeme listelerini yayınlamaya başladı.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, 15 Şubat'a kadar ödenecek ad ve soyadların listesini açıkladı. Vakit kaybetmeden hemen listede adınız olup olmadığını kontrol edin. Bu listede adı geçen kişilere nakit olarak 4.330 TL ödeme yapılacak. Aile Bakanlığı tarafından yapılan destek ödemeleri için henüz sosyal yardım başvurusunda bulunmadıysanız, başvurunuzun nasıl yapılacağı hakkında detayları da açıklanmıştır. Destek ödeme almayı isteyen kişiler online ortamda  e-devlet kapısı üzerinden veya Aile Bakanlığı bünyesindeki bağlı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı aracılığıyla başvuruda bulunabilirler. Haberimizde Ailenin Sosyal Koruma Bakanlığı'na başvuru koşulları ve detayları bulacaksınız.

Ev Yardımı Ödeme Detaylarının İlanı

Ocak ayı zammı sonrası evde bakım parası zammı için geri sayım başladı. Vatandaşlar hesaplarına yatırılacak parayı merakla bekledi. Son olarak Şubat ayında evde bakım maaş zammı için son tarihler açıklandı. Aile Bakanlığı'nın açıkladığı üzere evde bakım yardımı zammı 15 Şubat'ta başlayacak ve hangi ilde ikamet ettiğinize bağlı olarak 28 Şubat'a kadar hesabınıza geçecektir. Bu sayede kısa süre içerisinde yapılan bu destek ödemesi hak sahiplerinin hesabına yatırılmış olacak. Böylece hak sahipleri belirtilen tutarlar üzerinden evde yardım ve bakım ödemelerini alacak.

2023 Son Evde Bakım Aylığı Ne Kadar?

Devlet sosyal yardımı, asgari ücret artışı, emekli maaşı artışı ve memur maaşı artışına dayanmaktadır. Evde bakım ücretindeki artış, memurlar için toplu iş sözleşmesine dayanmaktadır. Ev işçileri için yılbaşında sıfır zam yapıldıktan sonra bakım ödeneği de zamlandı.2023 yılında evde bakım maaşı geçen yıla göre zam yapılmadan 4.330 TL olarak ödenecek. Şubat ayından itibaren evde bakım için bir ek ödeme yapılacaktır. Böylece Şubat ayından itibaren zamlı tutar hesaplara aktarılacaktır.

Birçok kişinin yardımına koşan bakanlık evde bakım aylığı gibi çok sayıda sosyal yardım ödemesini düzenli bir şekilde gerçekleştiriyor. Böylece ihtiyaç sahibi olan kişilere gereken yardım eli devlet kanalıyla uzatılıyor. Uygun şartları taşıyorsanız hemen başvuru yapabilir ve bu ödemeyi talep edebilirsiniz.

Evde Bakımı Aylığı  Nasıl Ödeme Talep Edebilirim? 

Henüz evde bakım ücretini almayan ve başvurmak isteyenler için de başvurunun adresi açıklandı. Ev yardım aylığı alabilmek için hasta, yaşlı veya engelli bir bakmakla yükümlü olduğunuz kişiye bakmanız gerekir. Aynı zamanda bu kişinin yaşadığı hanenin kişi başına düşen gelirinin asgari ücretin üçte birinden az olması şartı da aranır.

Bu koşullara uygun olduğunuzu düşünüyor ve başvuruda bulunmak istiyorsanız, evde bakım için girdiğiniz e-devlet başvurusu için durumunuzun uygun olduğunu doğruladıktan sonra Aile Bakanlığı’nın e-devlet sayfasındaki ilgili sekmesindeki başvuru formunu doldurabilirsiniz. Ayrıca evde bakım aylığı için Bakanlığa bağlı olarak faaliyetlerini sürdüren Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına başvuru yapılabilir. Başvuru ardında ilgili kurumların komisyonları ve heyetleri tarafından gerçekleştirilen testler ve değerlendirmeler, evde bakım ödemesi almaya uygun olup olmadığınızı belirler. Evde bakım maaş başvurunuzun sonucunu online oalrak e-devlet üzerinden takip edebilirsiniz.