Sina Estavi'nin ilk tweet'i satın alması iyi bir yatırım mı?

Türk asıllı iş insanı Sina Estavi, Twitter'ın kurucusu Jack Dorsey tarafından atılan ve ilk Twitter gönderisi olan paylaşımı 2,9 milyon dolara (yaklaşık 23 milyon TL) satın almıştı. Dorsey'in paylaşımını satın alarak bir dijital sanat eseri olarak saklad

Teknoloji 25.03.2021 - 16:04 04.05.2021 - 04:20 İlan35
Türk asıllı iş insanı Sina Estavi, Twitter'ın kurucusu Jack Dorsey tarafından atılan ve ilk Twitter gönderisi olan paylaşımı 2,9 milyon dolara (yaklaşık 23 milyon TL) satın almıştı. Dorsey'in paylaşımını satın alarak bir dijital sanat eseri olarak sakladığını belirten Sina Estavi, BBC’den Justin Harper’a demeç verdi. Bir Malezya vatandaşı olan ancak aslen Türk olduğu ortaya çıkan Estavi, "dijital varlıkların artık insanlık tarihi parçası" olduğunu vurguladı. Yaptığı yatırımın oldukça akıllıca olduğunun gelecekte ortaya çıkacağını aktaran Estavi, insanlık tarihinin ilk Twitter paylaşımının 50 yıl sonra yüzlerce kat daha değerli olacağını kaydetti.


"Dijital dünyanın Mona Lisa'sı"


Jack Dorsey'in attığı tweet'in "dijital dünyanın Mona Lisa'sı" olduğunu aktaran Sina Estavi, uzmanların da bu konuda kendisiyle aynı fikire sahip olduğunu belirtti. Twitter'ın 44 yaşındaki CEO'su Jack Dorsey'in 21 Mart 2006'da paylaştığı "just setting up my twttr" (twitter hesabımı kurmaya başladım) paylaşımı online müzayedeye çıkmıştı. Tarihi paylaşım iş insanı Sina Estavi tarafından 2,9 milyon dolara satın alındı. Jack Dorsey, buradan elde ettiği geliri "Give Directly's Africa Response" isimli kuruluşa bağışladığını açıkladı.


NFT nedir, nasıl oluşturulur?


Bridge Oracle isimli kripto para firmasının CEO'su olan Estavi, bir kripto para olan ethereum ile ödeme yaptı. Dijital ortamda şifrelenen eserin "NFT olarak sertifikalandığı" kaydedildi. Değiştirilemez bir nesneyi "bir kriptografik simge türüne dönüştürmeye" Non-Fungible Token (NFT) deniliyor. NFT’nin detayları ise bir dijital defter olan blockchain'e (blok zinciri) kaydediliyor. NFT'in gelişen bir pazar olduğunu aktaran Estavi; fotoğraf, müzik ve sosyal medya paylaşımlarıın artık NFT olarak satılabileceğini söyledi. Estavi'nin ilk Twitter paylaşımını yüksek bir fiyattan aldığını düşünenlerin sayısı az değil. Ancak uzmanlara göre ise bu paylaşımın "nadir bir kitabın ilk baskısı" olarak görülmesi gerektiğini ve aslında Estavi'nin oldukça düşük bir paraya bu alışı gerçekleştirdiğini ileri sürüyor.

Yükleniyor...
0
.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@