Pandemi nedeniyle evlerden devam eden derslerin en az 22 Ocak'a kadar online süreceği Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tarafından duyurulmuştu. Birçok üniversitede de sınavların online olarak yapılacağı açıklandı.

Saldırılar Bitmiyor! Bu Defa da ‘Tabya Başında Üç Kız Yan Yana’ Heykeli Kurban Oldu! Üç Kız Heykeli Saldırısı Neden Yine Saldırılar Bitmiyor! Bu Defa da ‘Tabya Başında Üç Kız Yan Yana’ Heykeli Kurban Oldu! Üç Kız Heykeli Saldırısı Neden Yine
Pandemi nedeniyle evlerden devam eden derslerin en az 22 Ocak'a kadar online süreceği Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tarafından duyurulmuştu. Birçok üniversitede de sınavların online olarak yapılacağı açıklandı. Sınavlarda kamera açmanın zorunlu olması, çözülen soruya geri dönememek ve kopyayı önleyecek yazılımların "sınav güvenliğini" sağlayacak yöntemlerin başında geldiği kaydediliyor.

"Evlere 11 bin ayna yolladık"


Ancak Bilkent Üniversitesi, sınav güvenliğini sağlamak için oldukça sıra dışı bir yönteme başvurdu. Üniversite, kopya çekilmesini önleme için öğrencilere ayna gönderilmesi kararını verdi. Toplamda bütün öğrencilere 11 bin ayna yollayacaklarını belirten Bilkent Üniversitesi Rektörü Abdullah Atalar, bununla birlikte evinde 2 kamera bulunmayan öğrencilerin sorununu çözeceklerini aktardı. Yerleştirilen bu dik aynalarla hem öğrenciyi hem de ekranı göreceklerini aktaran Atalar, aynaları kargoya verdiklerini belirtti.

"Öğrencilerin adreslerini onaylaması gerekiyor"


Aynayı dik tutacak bir aparatla beraber yolladıklarını belirten Atalar, bunu özel olarak tasarlattıklarını dile getirdi. Başlangıçta sınavları ertelemeyi dahi düşündüklerini söyleyen Rektör Atalar, bu kez de farklı problemlerle karşılaşabileceklerini ifade etti. Aynaların evlere zamanında ulaşabilmesi için, öğrencilerin kendilerine gelen e-postadan adreslerini onaylaması gerekiyor.