Sirkenin yapamayacağı çok az şey var ve sirke için bu "en iyilerin en iyisi" kullanım listesi bunu kanıtlıyor!

Son on yılda, evde çeşitli sağlık, güzellik ve temizlik ürünlerinin nasıl yapıldığını paylaşan birçok yazı okuyoruz. Ve bu tür yazılarda en sık hangi maddenin çıktığını tahmin etmek gerekirse, kesinlikle sirke diyebiliriz.

Elma sirkesinden klasik beyaz sirkeye kadar, sirke evin etrafındaki her türlü şeyi temizlemek, kokuyu gidermek ve sterilize etmek için kullanılabilir. Ne kadar yararlı olduğunu vurgulamak sirke için tüm zamanların en sevdiğim kullanımlarından bazılarının bir listesini derledik ve bugün bu listeyi sizinle paylaşacağız!  Listede gezinmeyi biraz daha kolaylaştırmak için eşyalar, çamaşır, temizlik, güzellik ve daha fazlası gibi birkaç farklı kategoriye ayırdık. Umarız sirkenin yapabileceği tüm harika şeyleri keşfederken eğlenirsiniz! İşte Sirke kullanmanın en iyi yolları…

sirke-kullanmanin-en-iyi-yollari-3

Çamaşırlar için sirke kullanımı

1. Çamaşır Deterjanı Sekmeleri

Çamaşır deterjanı sekmelerinin ve bölmelerinin rahatlığı konusunda hiç şüphe yok, ancak gerçekten pahalı olabilirler! Ancak rahatlıktan ödün vermenize gerek yok - kendi tek kullanımlık çamaşır deterjanı tabletlerinizi evde daha ucuza kolayca yapabilirsiniz!

2. Kırışıklık Giderici Sprey

Bu kırışık giderici sirkeli sprey, kıyafetlerinizin biraz tazelenmesi gerektiğinde (veya sadece ütüyü ve ütü masasını dışarı sürüklemek istemediğinizde) idealdir.

3. Kokulu Havlulardaki Kokuyu Giderin

Banyo havlularınızdaki küf oluşumu, havluların taze değil, tuhaf kokmasına neden olabilir. Ama kolay bir düzeltme var! Biraz karbonat ve sirke yardımıyla çamaşır makinesinden kabarık ve harika kokarak çıkacaktır.

4 Biberiye-Nane ve Sirke ile Yumuşatıcı

Kış lastiği uygulaması ne zaman başlayacak? Dikkat, tarih erkene çekildi! Kış lastiği uygulaması ne zaman başlayacak? Dikkat, tarih erkene çekildi!

Bu ev yapımı yumuşatıcı tarifi kesinlikle karşılaştığım en kolay tarif. Tek yapmanız gereken, üç basit ve uygun fiyatlı malzemeyi birleştirmek.

5. Çamaşır Makinenizi Temizleyin

Zamanla içinde birikebilecek kiri ortadan kaldırmak için çamaşır makinenizin düzenli olarak temizlenmesi gerekir. Sirke ile temizlik size harika kokan (ve çalışan) pırıl pırıl bir çamaşır makinesi bırakacaktır!

Sirke Genel Temizlik Kullanım Alanları

1. Tamamen Doğal Toz Alma Spreyi

Bu aerosol olmayan toz alma spreyi, mobilyalarınızı temizlemek, parlatmak ve korumak için sirke ve doğal yağlar kullanır. Limon esansiyel yağının eklenmesi de evinizin taze ve temiz kokmasını sağlar!

2. Yeniden Kullanılabilir Limon Toz Bezleri

Mobilyaların tozunu almak her zaman böyle bir angarya olmuştur - şimdiye kadar! Bu limonlu toz bezlerinin yapımı çok kolay, mobilyalarınız için harikalar ve çok güzel kokuyorlar.

3. Temiz Süet Eşyalar

Süet çok harika bir malzemedir, ancak birçok kişi kolayca kirlendiği ve nasıl temizleneceğini bilmediği için bundan kaçınır! Artık korkmayın çünkü aşınmış, lekeli ve kirli süet eşyalarınızı sirke ile eski ihtişamına geri döndürebilirsiniz.

4.Kokulu Temizleme Sirkesi

Sirke toksik değil, ucuz, bulması kolay ve hemen hemen her şeyde işe yarıyor. Limon ve sirke ile hazırlayacağınız yüzey temizleyici evinizin tertemiz olmasını ve aynı zamanda mis gibi kokmasını sağlar.

5. Ekran Temizleme Spreyi

Bilgisayar ekranınızda lekeli parmak izlerine veda edin! Bu basit ev yapımı limon ve sirke spreyi ile ekran artık tertemiz olacka.

6. Biri Hastalandıktan Sonra Temizlik

Bir hastalıktan sonra ışık düğmelerini, uzaktan kumandaları ve daha fazlasını temizlemek önemlidir. Bu antibakteriyel sprey, mikropları öldürmek ve kirli bir evi yenilemek için mükemmel bir şeydir.

sirke-kullanmanin-en-iyi-yollari-2

Sirke için Banyo Temizleme Kullanımları

1. Doğal Cam Temizleyici

Bu ev yapımı cam temizleyicideki sirke, inatçı sert su birikintilerinin çözülmesine yardımcı olur. Banyo aynalarınız ve armatürleriniz ışıl ışıl parlayacak!

2. Güçlü Duş Temizleyici

Karbonat ve sirke ile yapılan bu iki bileşenli duş temizleyici, sabun pisliğini şimdiye kadar kullandığım hiçbir şeye benzemeyen şekilde kesiyor! Ve bahse gireriz ki malzemeler şu anda dolabınızda duruyor.

3. Duş Başlığınızı Temizleyin

Kireçli suyunuz varsa, duş başlığınızda ne kadar hızlı mineral birikintileri birikebileceğini bilirsiniz! Suyun içinden sorunsuzca akmasını sağlamak için, bu sinir bozucu tortulardan kurtulmak için sirke ve karbonat karışımı ile temizleyin.

4. Buzdolabınızı Temizleyin ve Kokusunu Giderin

Buzdolabı raflarınızdaki yapışkan pislikleri temizlemek göründüğünden daha zor olabilir. Sirke ve karbonattan oluşan içermeyen buzdolabı temizleyicisinde biraz beyaz sirkeyi ısıtmanın yapışan pislikleri gevşetmeye nasıl yardımcı olduğunu keşfedin!

Sirkede Güzellik ve Hijyen Kullanımları

1.Yumuşak, Pürüzsüz Ayaklar İçin Sirke

Çılgınca gelebilir, ancak denemeden bilemezsiniz! Sirke, Süper yumuşak ayaklarla sonuçlanan kolay ve uygun fiyatlı bir tedavidir.

2.Detoks Banyosu Hazırlayın

Epsom tuzu, elma sirkesi ve bentonit kili rahatlamanıza, yenilenmenize ve harika bir gece uykusu çekmenize yardımcı olacaktır.

3.Yağlı Ciltler İçin Temizleme Pedleri

Yağlı cildiniz varsa, sirkeli temizleme pedlerini deneyin. Sirke, sivilcelere katkıda bulunabilecek bakterileri öldürmeye yardımcı olurken cildin temiz ve yumuşak hissetmesini sağlar.

4. Cilt Aydınlatıcı Yaşlanma Karşıtı Toner

Bu basit ev yapımı toner, cildinizin pH'ını dengelerken bakterileri öldürür ve gözeneklerinizi temizler. Cildinizi aydınlatır ve cildinizin yumuşak ve pürüzsüz hissetmesini sağlar.