Hem lezzeti hem de saymakla bitmeyen faydaları nedeniyle Sirken Cübin Şerbeti herkes tarafından merak ediliyor. Peki Sirken Cübin Şerbeti nasıl yapılır? Sirkencubin şerbeti faydaları nelerdir?

Osmanlı şerbeti olarak bilinen Sirken Cübin Şerbeti ya da Sirkencubin şerbeti adıyla anılan bu nefis şerbetin faydaları saymakla bitmiyor. Doğal içeriğiyle inanılmaz bir lezzeti olan şerbet Mevlana şerbeti olarak da anılıyor. Peki Sirkencubin (Sirkencebin) şerbeti nedir, içinde neler var? Sirken Cübin Şerbeti nasıl yapılır? İşte Sirkencubin şerbeti faydaları ve tarifi…

Osmanlı zamanından günümüze kadar gelen birçok şerbet hala birçok evde yapılıyor. Özellikle şifa dolu şerbetleri olan ilgi son derece yüksek. Mevlana şerbeti olarak da bilinen bugüne kadar belki birçok kişinin adını bile duymadığı sirkencübin şerbeti de bunlardan birisi. Özellikle bu şerbetinin lezzetini keşfedenler her gün içmek istiyor ama faydaları da dillere destan. Şirkengebin adıyla da bilinen şerbet Osmanlı zamanlarında mutfaklardan eksik edilmeyen lezzetlerden biriydi. Peki Sirken Cübin Şerbeti nasıl yapılır? Sirkencubin şerbeti faydaları nelerdir? İşte merak edilenler…

SİRKENCÜBİN ŞERBETİ NEDİR?

Osmanlı zamanından günümüze kadar ulaşan sirkencübin şerbeti O dönemlerde özellikle saraylarda Çok tüketiliyordu. 1000 yıldan daha fazla geçmişi olduğu düşünülen Sirkencübîn veya sirkengübîn isimleriyle de biliniyor. Ayrıca rivayete göre bu şerbet Mevlana Celaleddin Rumi'nin de en sevdiği içecekler arasında yer alıyor. Nefis bir tadı olan şerbet Yıllara meydan okuyup adeta günümüze ulaşmış lezzetlerden biri. Haberimizin devamında Sirkencübin şerbetinin yapılışını ve faydalarını bulabilirsiniz.

sirkencubin-serbeti-nedir-sirken-cubin-serbeti-nasil-yapilir-sirkencubin-serbeti-faydalari-1

SİRKENCÜBİN ŞERBETİ NASIL YAPILIR?

Malzemeler:

1 su bardağı elma sirkesi

1 litre su

2-3 yemek kaşığı çiçek balı

Sirkencübin şerbeti az malzeme ile yapılan bir şerbet ancak isteyenler içine farklı baharatlar ekleyebiliyor. Aynı zamanda damak tadınıza göre bal oranı ve sirke vuranı da farklılık gösterebiliyor. Ancak geçmişten günümüze gelen tarifi uygulamak isteyenler Yukarıdaki malzemeleri kullanabilir

Yapılışı:

Sirkencübin şerbeti hazırlamak için öncelikle içindeki malzemeleri rahatça karıştırabileceğiniz geniş ağızlı bir karıştırma kabı ya da sürahi bulabilirsiniz. Öncelikle kabın içerisine sirkeyi alın. Ardından da tahta bir kaşıkla balı içine ilave edin ve iyice karışmalarını sağlayın. Daha sonra da sürahinin içerisinde sürekli karıştırmak koşuluyla suyu ekleyin. Şerbetin daha lezzetli hale gelmesi için içine 1 adet çubuk tarçın ekleyebilirsiniz. Ayrıca karanfilde güzel bir arama veriyor. Tamamen karışımı ekledikten sonra en az 2 saat bu şekilde şerbeti bekletin. Sirkencübin şerbetinin her gün bir bardak tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

Uyarı: Reflü Ünsal gibi bir mide sorunu yaşıyorsanız Sirkenin içinde bulunan asit midenize zarar verebilir. O nedenle sağlık sorunu olanlar doktora başvurmadan tüketmesin.

SİRKENCÜBİN ŞERBETİ FAYDALARI NELERDİR?

Osmanlı'da en çok tüketilen şerbetler arasında yer alan ve Sarayda da çok tüketildiği rivayet edilen sirkencübin şerbetinin faydaları saymakla bitmiyor. sirkencübin şerbeti faydaları şu şekilde;

Sağlıklı bir sindirim sistemine yol açıyor ve hazımsızlığa iyi geliyor.

Uzun süre tokluk hissi veriyor Kan şekerinin düzenlenmesine yardımcı oluyor.

Sirkencübin şerbeti antioksidan özellikleri ile düzenli olarak tüketilmesi halinde vücutta Detoks etkisi yapıyor ve temizlenmesine yardımcı oluyor.

Sabahları aç karnına içilmesi halinde zayıflamaya yardımcı olduğu iddia ediliyor. Çünkü şerbetin içeriği şu andaki sirkeli ballı su ile aynı.

Tadı oldukça güzel olan şerbet aynı zamanda gaz sorunu yaşayanlara da rahatlamak için yardımcı oluyor. Şişkinlik sorunu yaşayanların her gün bir bardak tüketmesi tavsiye ediliyor.

Düzenli tüketilmesi durumunda antioksidan özelliği sayesinde daha güçlü bir bağışıklık sistemine yol açıyor. Özellikle grip nezle gibi sağlık sorunlarında vücudumuzu destekliyor.

Yüksek tansiyon problemi olanlarda tansiyonu dengeliyor.

Emekliye Müjdeli Haberi Kamu Bankaları Veriyor! Bankadan Yeni Açıklama Geldi! Emekliye Müjdeli Haberi Kamu Bankaları Veriyor! Bankadan Yeni Açıklama Geldi!

Kötü Kolesterolü olanlara iyi geliyor kolesterolün dengelenmesine yardımcı oluyor.

Düzenli kullanılması halinde ağız kokusunu en aza indiriyor.

Vücuda enerji veriyor.