Ayçiçek yağı fiyatları araştırmamızı sizler için tamamlamış bulunuyoruz.  2021 zamları dahil son yıllarda en çok zam alan ürün kesinlikle ki ayçiçeği olmaktayken şu sıralar vatandaş ayçiçeği yağı fiyatlarını araştırmakta. Ayçiçeği yağı 5 litre ayçiçeği yağı 18 litre fiyatları vatandaşın gündeminde yer alırken , fiyat politikası gereği bütün marketlerde ayçiçek yağı fiyatı da değişmekte.  Şok BİM A101 marketlerinde satılan ayçiçeği yağı fiyatlarında son durum nedir sorusunun yanıtını bitkisel yağ Sanayicileri Derneği başkanı büyükhelvacıgil açıklamaları ile birlikte sizlere sunuyoruz.

Geçtiğimiz sene ayçiçeği fiyatlarına bakacak olursak bu sene tam Yüzde altmış oranında bir zam aldığını görebiliyoruz. Şok BİM A101 ayçiçek yağı fiyatları en ucuzu 15 lira civarında iken bu 5 litreye çıkınca 75 lira Kadar bir ücrete ulaşabilmekte . Geçtiğimiz seneye bakacak olursak bu fiyat 60 lira civarlarında seyrederken vatandaş zaten ulaşamadığı zeytinyağının alternatifi olan ayçiçeği yağı fiyatları ile birlikte de çok merakla araştırmakta,

Ayçiçek yağı fiyatlarındaki fiyat artışı insanların bu ürüne kolaylıkla ulaşabiliyor olması tarafına pek etkileyemeyeceğe benziyor. Çünkü zeytinyağının bile litresinin 50 liraya ulaştığı ülkemizde ayçiçeği yağı en çok tercih edilen yağ olarak ambarlarda ki yerini almakta iken bu sene 75 lira civarında dolaşan ayçiçek yağı fiyatı geçtiğimiz sene 59 lira dolayında seyretmekteydi.

Bakanlığın gündeminde olan ayçiçek yağı fiyatları hakkında açıklama yapan büyükhelvacıgil şu sıralar dünyanın inanılmaz zor bir dönemden geçtiğini , her ülkenin Öncelikle kendi ülkelerinin ihtiyacını karşıladığını belirlerken ay çiçekteki ithalatı kolaylaştırmak için vergilere düzenleme yaptıklarını ve ihracat ve ithalat da önemli adımlar attıklarını belirttiler.

Öte yandan marketlerin en az karla sattığı ürün ayçiçek yağı olmakta iken birdenbire 59 liradan 75 liraya çıkması vatandaşın tepkisini toplamakta.

Bir market raflarına baktığımızda çeşit çeşit ayçiçek yağı marka ve fiyatlarını sizlere sunmak istiyoruz

Yudum Ayçiçek Yağı 5 lt Pet %8 73,50 TL 67,90 TL. ...
Safya Ayçiçek Yağı Dar Pet 5 lt %7 62,50 TL 57,90 TL. ...
Carrefour Ayçiçek Yağı 2 lt 26,75 TL 25,95 TL. ...
Biryağ Ayçiçek Yağı Teneke 5 lt 71,95 TL. ...
Carrefour Ayçiçek Yağı Pet 5 lt 59,50 TL. ...
Yudum Ayçiçek Yağı 5 lt Teneke 74,95 TL. ...
Yudum Ayçiçek Yağı 4 lt 61,45 TL.

Ayçiçek yağı fiyatları 2021 düşecek mi?

Fiyatlarının çok önemli bir şekilde artış gösterdiği ye ayçiçek yağı fiyatı ile alakalı olarak yapılan son dakika Açıklama ile birlikte bu yıl Rekolte ılımlı bir şekilde arttığı yani üretimin artışı ile birlikte ayçiçeği yağı fiyatlarında da düşüş beklendiği iddia ediliyor...