İstanbul Büyükşehir Belediye'sinin elinden alınan Fehime ve Hatice Sultan Yalıları'nın THY tarafından satışa kararı ortaya çıktı.

Madison Beer ifşa görüntüleriyle gündemde! Adı Kenan Yıldız ile aşk haberlerine karışmıştı! Madison Beer ifşa görüntüleriyle gündemde! Adı Kenan Yıldız ile aşk haberlerine karışmıştı!

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun duyurduğu İBB'den elinden alınmak istendiğini duyurduğu Fehime ve Hatice Sultan Yalıları, Hazine'ye devredildi ve açılan arşivlerden de satış ilanı çıktı.

Önce İBB Genel Sekreter Yardımcısı Mahir Polat, İBB'nin içeriye alınmaması ile de dikkat çeken sarayların içerisinden fotoğraflar paylaştı. Sonra da arşivler açıldı.

Fotoğraflarda yalıların otel şantiyesine dönüştürüldüğü görülürken konuyla alakalı açıklama yapan İBB Genel Sekreter Yardımcısı Mahir Polat Twitter hesabından “Neden? 2009’da 3 yıl içinde restorasyonu yapılsın diye ihale edilip 13 yıldır restore edilmeyen, bugün İBB den hukuksuzca alınan Fehime ve Hatice Sultan saraylarına İBB neden içeri alınmıyordu. Çünkü tarihi saray perişan edilmiş, tarihi eserler poşetlerin altında çürütülmüştü” dedi.

Bununla birlikte 23 Ekim 2019 tarihli gazetelerde ise "Yalılar Satılığa Çıktı" manşetleri ile "THY’nin ikram şirketi DO&CO anlaşmasıyla devraldığı  Boğaz’daki tarihi Fehime Sultan ve Halime Sultan yalıları da lüks otel projesiyle birlikte satışa çıkıyor" haberleri ortaya çıktı.

Gelişmeler hakkında bilgi veren dönemin THY Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı ise satış haberleri ile ilgili olarak, “Boğaz’daki yerimizi satmak için yabancılarla görüşüyoruz, talipleri var. Duran varlıkları nakde çevirmek önceliğimiz” demişti.

Şimdi ise ortaya çıkan "otel şantiyesi" halindeki fotoğraflar sonrası akıllara gelen iki soru var; Satış gerçekleşti mi? Satış gerçekleşti ama sonrasında bürokrasiye takılıp, inşaat durdu mu?

İşte o arşiv haber linkleri;

https://havahaber.com/thy-docodan-aldigi-yalilari-satisa-cikardi/

https://www.ntv.com.tr/ekonomi/ilker-ayci-boeingin-max-sorunu-uzarsa-b-ve-c-planlarimiz-hazir,c_ZBAwODCUegUjp00OCHkw

https://www.turkiyeturizm.com/thy-docodan-aldigi-yalilari-satisa-cikardi-59957h.htm