Dikkat çeken ihale bu defa Toprak Mahsulleri Ofisi'nin (TMO)'nde gerçekleşti. Yerli ayçiçeği hasadına sayılı günler kala 18 bin ton yağ ihalesinin de perdesi açıldı.

Halkbank’tan Emeklilere Müjde! Başvuran Herkese 3.000 TL Halkbank’tan Emeklilere Müjde! Başvuran Herkese 3.000 TL

Önce Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO), yerli ayçiçeği hasadına sayılı günler kala 18 bin ton yağ ihalesi gerçekleştirmesi dikkat çekti, sonra da alım fiyatları ortaya çıktı.

Toprak Mahsulleri Ofisi’nin yaptığı ihalede, iki firma aracılığıyla temin edilecek olan ayçiçek yağının uluslararası piyasadan yaklaşık 90 dolar daha yüksek fiyatla, bin 489 dolardan alım yapıldığı öğrenildi.

Dünya Gazetesi’nden Mehmet Gülel’in haberine göre, TMO, üçüncü 18 bin tonluk ayçiçek yağ ithalatını bugün yaparken sektör temsilcileri, ilk iki ihalede olduğu gibi son ihalede de TMO’nun yaklaşık 90 dolar daha pahalı mal aldığını açıkladı.

Uluslararası yağ piyasasının şu an bin 400 dolar civarında olduğunu hatırlatan sektör temsilcileri, TMO’nun son yaptığı ihalede ton başına ortalama 1489 dolardan ürün aldığını ortaya çıkarttı.

Yaşanılan skandalda TMO’nun 5 litrelik ayçiçek yağını 165 liraya mal ederken bunu 135 liradan sattığını aktaran sektör temsilcileri, hasada sadece 10 gün kala açılan ihaleye dikkat çektiler.

İstanbul'da masalsı ayçiçeği tarlaları manzarası - Haber 7 SEYAHAT

Bayramdan sonra Adana’da hasadın başlayacağını anlatan sektör temsilcileri, hasat başlamadan 18 bin ton yağın alınması, üstelik yağ fiyatlarının düşüşte olduğu dönemde ihale yapılmasına tepki gösterirken, yapılan ihalenin sadece başka ülkelerdeki çiftçilere yarayacağı belirttiler.

Ülkede hasada gidilirken ihale yapılamayacağı ayrı, bugün TMO’nun aldığı fiyattan daha ucuz piyasadan mal alınabileceği ayrı, hasatla beraber bin 300 ile bin 350 dolardan mal çıkması beklenirken talep azlığından dolayı marketlerde de fiyatların düşmeye başlaması ayrı dikkat çekti.