Skandal sonrası Miçotakis'ten ilk itiraf

Yunan Başbakan Kiryakos Miçotakis, misafir edildiği Türkiye'de kriz çıkaran Nikos Dendias ile ilgili bir itirafta bulundu.

Dünya 23.04.2021 - 06:36 04.05.2021 - 04:18 İlan35
Skandal sonrası Miçotakis'ten ilk itiraf

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'la bir araya geleceğine dair açıklamada bulunan Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, görüşmenin olacağını çünkü Ankara ve Atina arasında bu görüşmenin yapılması gerektiğini, görüşmenin gecikmeyeceğini umduğunu belirtti.

Özel bir televizyon kanalında yaptığı açıklamada Türkiye-Yunanistan ilişkilerini de değerlendiren Yunanistan Başbakanı Miçotakis, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'la görüşüp görüşmeyeceğine dair soruya, Erdoğan'la bir araya geleceğini fakat bunun ne zaman gerçekleşeceğini söyleyebilecek durumda olmadığını kaydederek, "Görüşme kutlama olacak, çünkü oturup konuşmamız gerekiyor. Görüşmenin gecikmeyeceğini umuyorum." dedi.

Yunan Başbakan Miçotakis, Türkiye ile Yunanistan arasında var olan problemlerin çözümü noktasında tek çerçevenin uluslararası hukuk olduğuna vurgu yaparak, Türkiye-Yunanistan ilişkilerinin artık Türkiye-AB ilişkilerine evrildiğini iddia etti.

Dendias skandalı ile ilgili itiraf

Türkiye ile Yunanistan arasında farklılıkların gayet açık olduğunu belirten fakat yine de Türkiye ile Yunanistan arasında bir "yaşayış tarzı" (modus vivendi) olmasını istediğini ifade eden Yunan Başbakan Miçotakis, Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias tarafından gerçekleştirilen Ankara ziyaretinin ise "kusursuz" geçtiğini belirtti.

Kiryakos Miçotakis, Yunan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias'ın sorunları ele alma biçimi ve Türkiye ile yürüttüğü diyalog sürecine dair şöyle konuştu:

"Dostluk başka, alışveriş başkadır. Bu nedenle bazı konuların kamuoyu önünde tartışılması yararlı olabilir. Yunanistan, uluslararası ilişkilerinde, uluslararası hukukun kaideleri dışında hiçbir şey istemiyoruz. Sayın Dendias'ın Türkiye ziyaretinde amacımız kavga çıkarmak değildi ancak verdiğimiz talimat, hiçbir tahrikin yanıtsız bırakılmaması yönündeydi. Diyalog çerçevesi hâlihazırda mevcut. İstikşafi görüşmeler sürmekte ve diyalog devam etmektedir.

Yükleniyor...
0
.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@