Soğuk algınlığının koronavirüsü yendiği belirlendi!

Bir yıldan uzun süredir dünyanın en çok konuşulan gündem maddesi olan koronavirüs salgınıyla ilgili birçok araştırma yapılıyor. Araştırmalarda pandemiye sebep olan koronavirüsün özellikleri ve virüsün geçirdiği mutasyonlar sonucu oluşan varyantların tehl

Sağlık 24.03.2021 - 14:49 04.05.2021 - 04:20 İlan35
Bir yıldan uzun süredir dünyanın en çok konuşulan gündem maddesi olan koronavirüs salgınıyla ilgili birçok araştırma yapılıyor. Araştırmalarda pandemiye sebep olan koronavirüsün özellikleri ve virüsün geçirdiği mutasyonlar sonucu oluşan varyantların tehlikeleri inceleniyor. Dünya genelinde koronavirüsün bulaştığı tespit edilen kişi sayısı 125 milyona yaklaştı, ölüm sayısı ise 2 milyon 748 bini aştı. Geliştirilen aşılarla birlikte pandeminin sona ereceğine dair umut arttı.


"Rinovirüs, koronavirüse geçit vermedi"


Tüm dünyada paniğe yol açan koronavirüsle ilgili İskoçya'da bir araştırma yapıldı. Glasgow Üniversitesi’nde çalışan araştırmacılar, soğuk algınlığına yol açan rinovirüsün Covid-19'a karşısında baskın çıktığını tespit ettiler. İnsanlardan alınan solunum yolu hücrelerine önce Covid-19, 24 saat sonra ise rinovirüs enjekte eden araştırmacılar, iki virüsün mücadelesini gözlemledi. Yapılan gözlemlere göre hücreye 24 saat önce enjekte edilmesine rağmen Covid-19'un, soğuk algınlığına yol açan rinovirüs karşısında etkisiz kaldığı tespit edildi. İki virüsün mücadelesinde rinovirüsün kolaylıkla galip geldiği kaydedildi. Araştırmanın sonuçları Journal of Infectious Diseases Dergisi'nde yayımlandı.


"Soğuk algınlığı virüsü rinovirüs bencil bir tür"


Buna rağmen soğuk algınlığını atlatan insanların hemen sonrasında koronavirüse yakalanabileceği aktarıldı. Araştırmayı yapan bilim insanları, iki virüs arasındaki mücadeleyi anlattı. Akciğer, boğaz ve burun hücrelerinin komşu evler gibi düşünülmesi gerektiğini ifade eden araştırmacılar, virüslerin ya kapısını başka virüslere açan türde ya da kapısını sıkı sıkıya kapatan türde farklı güçlerde olduğunu bildirdi. Soğuk algınlığına neden olan rinovirüsün oldukça bencil bir tür olduğunu kaydeden uzmanlar, bu virüsün vücutta bulunduğu durumlarda diğer virüslerin yayılmasını engellediğini belirtti.

Yükleniyor...
0
.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@