Türkiye'de ekonominin geldiği nokta "Artık herkes birer ırgat olarak köle maaşına çalışacak" sözleri ile değerlendirildi.

 Ünlü ekonomist İbrahim Kahveci, Bakan Nebati'nin sözlerini değerlendirerek, “Artık herkes birer ırgat olarak köle maaşına çalışacak” dedi.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati'nin, "Enflasyonla birlikte büyümeyi tercih ettik. Yoksa enflasyonu düşürmek için çok sert tedbirler alabilirdik. Bu sistemden dar gelirliler hariç üretici firmalar, ihracatçılar kâr ediyorlar. Çarklar dönüyor" ifadeleri enflasyon altında ezilen halkın yaşadıkları ile ilgili adeta bir "itiraf" olurken uzmanlar tarafından da ayrıca analiz edildi.

Ünlü ekonomist Kahveci de yazısında, “Bu açıklamanın tek gerçek yanı var” diyerek, “Bu sistemde dar gelirliler hariç herkes kazandı." diyenlerden oldu.

İşgücü başına alınması gereken tutarın bugün 9.780 lira olması gerektiğini anlatan Kahveci, “ Yani her bir çalışan ortalama 2.300 lira gelirini kaybetmiş durumdadır. Ya da daha net ifade edelim: Ücretler yüzde 30,6 erimiştir.” dedi.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin, “"Enflasyonla birlikte büyümeyi tercih ettik. Yoksa enflasyonu düşürmek için çok sert tedbirler alabilirdik. Bu sistemden dar gelirliler hariç üretici firmalar, ihracatçılar kâr ediyorlar. Çarklar dönüyor" ifadelerini analiz eden Kahveci, “Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati aslında bir gerçeği ifade etmiş oldu: Türkiye 1970’lerdeki ucuz işçiliğe dayalı ÇİN MODELİNE geri dönmüştür" yorumu yaptı.

“Ortada Nass var vs hikaye. Ya da enflasyon sebep-faiz sonuç teorileri vs de birer örtü. Hedef ucuz işçiliğe dayalı yeni bir Türkiye yaratmaktı ve bu başarıldı.

Ve Savaşan Güzel Füze Saldırısında Öldü!rüldü! Brezilyalı Manken Thalito do Valle Kimdir? Rusya Ukrayna Savaşı Sonu Oldu Ve Savaşan Güzel Füze Saldırısında Öldü!rüldü! Brezilyalı Manken Thalito do Valle Kimdir? Rusya Ukrayna Savaşı Sonu Oldu

Artık herkes birer ırgat olarak köle maaşına çalışacaktır. Kimse kalıcı zenginlik ve refah beklemesin. Sadece seçim için bir zam alırsınız, o kadar." diyen Kahveci yorum ve analizleri ile dikkat çekti.