{"uid":"B05C6E84-0297-44DE-BA4D-EA74A4124DA5_1605517544262","source":"other","origin":"unknown"}

Kabine toplantısı yapılmadan hemen önce Koronavirüs Bilim Kurulu üyelerinden Prof. Dr. Tevfik Özlü yeni gelecek olan yasaklar ve tedbirlerle alakalı açıklama yaptı. Dün olağanüstü durum haberi ile toplanma kararı alan kurulda Covid-19 ile ilgili önemli konular konuşuldu. Yapılan toplantıda sokağa çıkma yasağı, kısıtlamalar, alınabilecek önlemler ve neler yapılabilir gibi konular koşuldu. Prof. Dr. Tevfik Özlü; "Gerçek vaka sayıları bize de verilmiyor. Tabloya bakmakla yetiniyoruz. Açıklanan rakamlar ne kadar doğru ne kadar yanlış bilmiyorum" şeklinde ifadelerde bulundu.Yaz aylarında hafifleyen koronavirüs vakalarının, kış mevsimi geldikçe artması beklenen bir durumdu. Yaz aylarında insanlar daha çok açık havalarda vakit geçirdi. Hatta sıcaklardan bunalan kişiler kapalı mekanlarda yemek dahi yemeyi tercih etmiyordu. Ancak havaların yavaş yavaş soğumaya başlamasıyla vakalarda artış kendisini gösterdi. İnsanlar kapalı mekanlara girdikçe, sosyal mesafe hiçe sayıldı. Kapalı ortamda aynı havayı saatlerce soluyan insanlar hastalığın hızla yayılmasına sebep oldu. Özellikle kafe, restoran, sinema, tiyatro, spor salonu ve AVM gibi insanların gittiğinde uzun saatler geçirdiği yerler, yayılma hızını arttırdı.

Prof. Dr. Tevfik Özlü: "Bulaşmada en önemli faktör kapalı alanlarda hastalığın yayılması. Sokaklarda caddelerde, merkezlerde, kafelerde, restoranlarda, AVM'lerde ortaya çıkan kalabalıklaşmayı azaltacak tedbirler kaçınılmaz gibi duruyor" diyen Tevfik Özlü, "Tabi ki bunların kapsamı hükümet tarafından belirlenecek. Bilim Kurulu'ndan en hafiften en ağıra önlemler tartışıldı. Akşam itibarıyla bazı uygulamalardan haberimiz olur." diyerek yasak gelebilecek yerleri biraz olsun anlatmış oldu.Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Özlü'nün yasaklarla ilgili başlıklarına bakalım;

- Şimdiye kadar alınan tedbirlere uyulsaydı şimdi bu kadar sıkıntı yaşamazdık fakat maalesef tedbirlere uyulmadı. Sokaklardaki, toplu taşımadaki kalabalığı azaltacak önlemler alınmalı,

- Kıraathaneler de hastalık konusunda en riskli olan yerlerden biri. Kıraathaneler, kahveler de virüsün bulaşmasında büyük risk taşıyor.

- Restoran ve kafelerde korona yok gibi. İnsanlar oturuyor saatlerce aynı havayı soluyor. Otururlarken yeme içme bahanesi ile maske de takmıyorlar. Bu mekanlara ek olarak AVM'ler de büyük risk grubunda yer alıyor.

- Bir işi olmadığı halde dışarıya çıkanlara bazı kısıtlamalar gelebilir. Önemli ve zorunlu bir işi olmayanın sokağa çıkması şu durum için çok doğru değil. Bu yönde bazı kararlar alınabilir. Alınan bu önlemler ve getirilen kısıtlamlar ile sadece sokağı değil toplu taşımadaki kalabalığı da azaltacak.

-Koronavirüsün bulaşmasını önlemek ve yayılmasını yavaşlatmak adına restoranlarda paket servise geçilebilir.