Üç aydır uygulanan sokağa çıkma yasaklarının ne zaman kalkacağı ve biteceği merak ediliyor. Aralık ayının ilk haftasında koronavirüs vaka sayısının en üst seviyelere ulaşmasıyla birlikte gelen yasaklar, Şubat ayına gelmemize rağmen hala kalkmadı.

Cilt Bakımı Sırları Cilt Bakımı Sırları
Üç aydır uygulanan sokağa çıkma yasaklarının ne zaman kalkacağı ve biteceği merak ediliyor. Aralık ayının ilk haftasında koronavirüs vaka sayısının en üst seviyelere ulaşmasıyla birlikte gelen yasaklar, Şubat ayına gelmemize rağmen hala kalkmadı. Cuma akşamı saat 21:00'de başlayan sokağa çıkma yasağı, 56 saatlik yasağın ardından sona eriyor. Cuma akşamı başlayan yasaklar, pazartesi günü günün ilk saatlerinde kalkıyor. Sokağa çıkma yasaklarının yanında sokağa çıkma kısıtlamaları da devam ediyor. Hafta içi gün içerisinde belli saatlerde dışarıya çıkabilsek de, akşam 21:00'den itibaren sokağa çıkma yasağı geliyor. Son günlerde gelen aşı haberleri, aşı ile ilgili gelişmeler, aşı uygulamaları ve vaka sayısındaki düşüşler yasakların ne zaman kalkacağı sorusuna da gündeme getirdi. Koronavirüs ile ilgili yaşanan olumlu gelişmeler, vatandaşların aklına sokağa çıkma yasaklarının, kısıtlamalarının kalkabileceğini getirdi. Sokağa çıkma yasaklarının ne zaman kalkacağı, ne zaman biteceği Kabine Toplantısı sonrasında belli olacak. Sonrasında "hafta sonu sokağa çıkma yasağı ne zaman bitecek, sokağa çıkma yasağı ne zaman kalkacak?" sorularına cevap almış olacağız. Sokağa çıkma yasağı ne zaman kalkacak?

Sokağa Çıkma Yasağı Ne Zaman Kalkacak?

Belli aralıklar ile uygulanan ve Aralık ayından beri geçerli olan sokağa çıkma yasakları henüz kalkmadı. Sokağa çıkma yasakları devam ederken bir yandan da koronavirüs ve aşı ile ilgili olumlu gelişmeler yaşanıyor. Vatandaşların her cuma eve kapanıp pazartesi sabah çıktığı, toplamda 56 saatlik olan sokağa çıkma yasağında sona gelindiği düşünülüyor. Geçtiğimiz hafta Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'ya sokağa çıkma yasaklarının ne zaman kalkacağı ile ilgili sorular yöneltilmişti. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ise vaka sayılarındaki düşüşe göre bazı illerde yasakların gevşetilebileceğini dile getirmişti. Sağlık Bakanı Koca'nın açıklamasından sonra vatandaşlar, sokağa çıkma yasakları ile ilgili sabırsız bir bekleyişe girdi. Fahrettin Koca'nın bazı illerde gevşetilmeye gidilebilir açıklamasından sonra gözler Kabine Toplantısı'na çevrildi. Sokağa çıkma yasağı yarın sabah 05:00'de bitecek.Sokağa Çıkma Yasağı ve Diğer Yasaklar Ne Zaman Kalkacak?

İçişleri Bakanlığı, sokağa çıkma yasakları ile ilgili bir genelge yayınlandı. İçişleri Bakanlığı'nın yayınladığı genelge valiliklere gönderildi. Valiliklere gönderilen sokağa çıkma yasağı genelgesi sonucunda ise tüm Türkiye'de uygulanması zorunlu olan sokağa çıkma yasakları geldi. 4 Aralık'ta başlayan sokağa çıkma yasakları, Şubat ayına gelmemize rağmen henüz kalkmadı. Koronavirüs vaka sayısındaki düşüşler, aşı ile ilgili gelişmeler ve pek çok kişinin aşı vurulması sonucunda yasakların kaldırılması bekleniyor.

Yasaklar Ne Zaman Kalkacak?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın bazı illerde yasakların gevşetilmeye gidilebileceği açıklamasının ardından gözler Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a çevrildi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, sokağa çıkma yasakları ile ilgili açıklama yaptı. Sokağa çıkma yasaklarının ne zaman kalkacağı, yasakların ne zaman biteceği ile ilgili açıklamalarında önemli noktalara değindi.

Sokağa çıkma yasakları gevşetilmeye başlatılacak. Bir anda kalkamayacak olan sokağa çıkma yasakları, il bazında gevşetilerek kaldırılacak. Salgın durumuna göre de tüm Türkiye'de yasaklar kalkacak.

Sokağa çıkma yasaklarının başlangıçta hafta içi saat 21:00'de başlayan sokağa çıkma kısıtlamasının, 21:00'den 23:00'e alınması söz konusudur. Bu sayede vatandaşlar hafta içi 9'da eve girmek yerine 11'de girebilecek.

Öte yandan hafta sonu uygulanan sokağa çıkma yasağı ise gündüz saatlerinde kaldırılacak. Bu iyileştirme sonucunda da hafta sonu; cumartesi ve pazar günleri sokağa çıkma yasağı olmayacak. Hafta içi uygulanan yasaklar, hafta sonu da uygulanacak. Vatandaşlar yasakların gevşetilmesi sonucunda cumartesi ve pazarı kapsayan hafta sonunda sabah 05:00'den 21:00'e kadar sokağa çıkabilecek.Ayrıca Sağlık Bakanlığı'na bağlı Devlet Hastaneleri'nde de ayakta hasta kabulüne başlanacak. Pek çok hastane, normal hasta kabul etmiyor. Ve hastanelerde birçok ameliyat yapılmıyor. Yasakların kalkması ile birlikte hastaneler ayakta normal hasta kabul edebilecek ve ertelenen ameliyatlar yapılacak.

Mekanların açılması durumu da en çok konuşulan konular arasındadır. Yasakların kalkması, mekanların ne zaman açılacağı da merak ediliyor. Kafe ve restoranların açılmasıyla birlikte önlem alabilmek için HES kodu uygulaması devam edecek. Yasaklar kalktıktan sonra kafe, restoran gibi mekanlara HES kodu göstererek gidilebilecek.

Son olarak okulların açılması ile de bir açıklama geldi. Geçtiğimiz sene Mart ayında kapatılan okulların ne zaman açılacağı, açılıp açılmayacağı merak ediliyor. Okullar açılıyor. Okullar, Mart ayından itibaren yüz yüze eğitime başlayacak. Eskisi gibi yoğunlaştırılmış bir şekilde eğitim olmasa da, seyreltmiş eğitim ile okullar yüz yüze eğitime başlayacak.

Sokağa Çıkma Yasağı Saatleri

Sokağa çıkma yasakları halen devam ederken, sokağa çıkma yasağının başladığı ve bittiği saatler de soruluyor. Sokağa çıkma yasağı hafta içi 21:00 ile 05:00 arasındadır. Hafta içi sokağa çıkma kısıtlamaları 21:00'de başlıyor, sabah 05:00'de kalkıyor. Hafta sonu sokağa çıkma yasağı cuma günü 21:00'de başlıyor ve pazartesi 05:00'de bitiyor. Sokağa çıkma yasağı yarın sabah 05:00'de sona erecek. Yasakların yarın sabah 05:00'te kalkıyor.