Sokağa Çıkma Yasağında Eczaneye Gitmek Yasak Mı ? Hafta Sonu Sokağa Çıkma Yasağında Eczaneler Kaçta Açılıyor, Kaçta Kapanıyor ?

{"uid":"B05C6E84-0297-44DE-BA4D-EA74A4124DA5_1606813118524","source":"other","origin":"gallery","sources":["328939070060211","333114580013211"]}

Genel 26.12.2020 - 16:07 04.05.2021 - 04:23 İlan35
Geçtiğimiz sene ilk önce Çin',n Vuhan kentinde görülen Covid-19, tüm dünyayı etkisi altına almış durumda. Tüm dünyada hızla yayın ve oldukça büyük tahribat bırakan koronavirüs, ülkemizde de oldukça tehlikeli bir hal aldı. Tüm dünyaya yayılan ve sokağa çıkma yasakları ile kontrol altına alınmaya çalışan virüs mutasyona uğradı. Koronavirüs 2. dalga ile birlikte iyice tehlikeli bir hal aldı. Günlük vaka sayıları ise oldukça yüksek. Durum böyleyken bakanlığın açıklaması ile hafta içi sokağa çıkma kısıtlaması ilan edilirken, hafta sonu ise sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Zorunlu karantina ile birlikte vatandaşlar, hafta sonu Cumartesi ve Pazar'ı evlerinde geçiriyorlar.

Hafta sonu karantinasında bazı sektörlerde, bazı işletmelerin açık olmasına izin veriliyor. Paket servis yapan restoran ve lokantalar, marketler, bakkallar kısacası vatandaşın acil bir durumda ihtiyaç duyabileceği çoğu işletme çalışmaya devam ediyor. Market ve yemek yerlerinin dışında en merak edilen ise eczaneler oluyor. Hafta sonu sokağa çıkma yasağı süresinde eczaneler açık olacak mı, hafta sonu eczanelerin çalışma saatleri merak konusu oldu. Peki, hafta sonu sokağa çıkma yasağında eczaneye gitmek serbest olacak mı ? Yasakta eczaneye gidebilir miyim ? Hafta sonu sokağa çıkma yasağında eczaneler kaçta açılıyor, kaçta kapanıyor ?

Sokağa çıkma yasağında eczaneler açık mı ?

Hafta sonu olan sokağa çıkma kısıtlaması kapsamında eczanelerin açık olup olmadığı oldukça merak ediliyor. Cuma akşamı 21.00'de başlayıp Cumartesi Pazarı kapsayan ve Pazartesi sabah 05.00'de sona eren sokağa çıkma yasağında eczaneler hizmet vermeye devam ediyor. Hafta sonu eczaneler açıktır.

Hafta sonu sokağa çıkma yasağında eczaneye gidebilir miyim ? Yasakta eczaneye gidilir mi ?

Hafta sonunun tamamını kapsayan sokağa çıkma yasağında eczaneler, vatandaşa hizmet vermeye devam edecek. Vatandaşlar ihtiyaçları doğrultusunda eczaneye gidebilecekler. Bu durumda hafta sonu sokağa çıkma yasağında eczaneye gitmek serbest olacaktır. Ayrıca İçişleri Bakanlığı'nın yayınladığı genelgeye göre; hafta sonu sokağa çıkma yasağında hastaneler, eczaneler, hayvan hastaneleri, veterinerler, kamu ve özel sağlık kuruluşlarına gitmek serbest olacaktır.

Hafta sonu eczaneler saat kaçta açılıyor, kaçta kapanıyor ?

Hafta sonu sokağa çıkma yasağı kapsamında, eczaneler yasaktan muaf olan kuruluşlar arasındadır. Yasaklarda çalışmaya ve vatandaşa hizmet vermeye devam eden eczaneler hafta sonu açıktır. Eczaneler hafta sonu yasağında da normalde olduğu gibi Cumartesi günleri sabah 09.00'dan 19.00'a kadar açıktır. Diğer kalan zaman da ve Pazar günleri ise nöbetçi eczaneler açık olacak ve vatandaşa hizmet vermeye devam edecektir.

İçişleri Bakanlığının sokağa çıkma yasağı kapsamında uygulanacak diğer yasaklar;

Hafta sonları uygulanmaya başlayan sokağa çıkma yasağı kapsamında her hafta Cuma günü akşam 21.00'de başlayan sokağa çıkma yasağı, Pazartesi sabah 05.00'e kadar devam etmektedir. Cumartesi ve Pazar gününü tamamen kapsayan sokağa çıkma yasağında, acil bir durum olmadıkça sokağa çıkmak yasaktır.

Ayrıca her hafta uygulanan hafta sonu sokağa çıkma yasağı 1 Ocak Cuma 2020 tarihinde resmi tatil olması göz önünde bulundurulduğunda, yılbaşı haftasında sokağa çıkma yasağı bir gün önce Perşembe akşamı 21.00'de başlayacaktır. Bu durumda 31 Aralık Perşembe 2020'de akşam 21.00'de başlayan sokağa çıkma yasağı, Cuma, Cumartesi ve Pazar gününü de içine alıp Pazartesi sabah 05.00'te bitecektir. Bu durumda 31 Aralık Perşembe 2020'de başlayan sokağa çıkma yasağı 4 Ocak Pazartesi 05.00'te bitecektir.Hafta sonlarında balıkçı ve balık tezgahları belirlenen saatlerde açık olabilecektir. Balık ve balıkçı tezgahları hafta sonu sokağa çıkma yasağında sabah 10.00 ile 17.00 arasında hizmete açık olacaktır.

Bu durumlara ek olarak belirlenen kısıtlı durumlar kapsamında, avukatlar ve yaklaşan sene sonu işlemlerindeki yoğunluğun ticari hayatı olumsuz etkilememesi için de noterler sokağa çıkma yasağından muaf olacaktır. Ayrıca yargısal görevlerini yapabilmek adına avukatlar, şahsi arabaları ile şehirlerarası yolculuk yapabilirler.

Koronavirüsün hızlı yayılımı ile eğitimine ara veren anaokulları da özel, devlet ayırt etmeksizin yüz yüze eğitime başlayabilecekler.

Bir süre önce tüm illere İçişleri Bakanlığı, sokağa çıkma yasağı ile ilgili genelge göndermişti. İçişleri Bakanlığı'nın illere gönderdiği bu genelge kapsamında 31 Mart 2021 tarihine kadar kamu kuruluşları, sivil toplum kuruluşları, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ve üst kuruluşları, birlikler ve kooperatiflerde genel kurul da dahil olmak üzere yapılacak olan tüm toplanma gerektiren etkinlikler iptal edilmişti. İptal edilen bu etkinlik düzenleyen kurumlara bir yenisi daha eklendi. Bu kapsam dahilinde sendikalar da etkinliklerini 31 Mart 2021 tarihine kadar erteledi.Klima ve havalandırma bulunan tesislerde ve konaklama tesislerinde mekanik havalandırma, klima sistemlerine UV filtre takılması zorunlu hale getirildi. Ayrıca klimaların ve havalandırmaların bakımlarının düzenli ve sık yapılması da mecburi kılındı.

Eğer tesinin havalandırma sistemi yoksa, kapalı kısımlarda mekanın metreküpüne uygun sayıda ve güçte mobil HEPA filtreler takılması zorunlu olmuştur. Ek olarak İl ve İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurullarınca bu kararlar ivedilikle alınacaktır.

Bu uygulamalara uymak zorunludur. Eğer uygulamalara uyulmazsa ya da aksama meydana gelirse, tesis hakkında idari işlem başaltılacaktır.

 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@