Sokağa çıkma yasağını ihlâl eden 60 bin kişiye işlem yapıldı!

Türkiye'de 26 Nisan-3 Mayıs döneminde sokağa çıkma yasağını ihlâl eden 60 binden fazla vatandaşa işlem uygulandığı bildirildi. 

Güncel 03.05.2021 - 12:22 04.05.2021 - 04:18 İlan35

Türkiye'de koronavirüsle mücadele kapsamında 29 Nisan Perşembe akşamı başlatılan tam kapanma süreci devam ediyor. Tam kapanma sürecinde muaf tutulan iş kollarında çalışanlar haricinde sokağa çıkmak yasak. Bu süreçte yalnızca yabancı turistlerin sokağa çıkmasına izin veriliyor. 13 milyondan fazla çalışanın sokağa çıkma yasağından muaf tutulduğu düşünülürse tam kapanmadan söz etmek pek de mümkün değil. Bu süreçte kafe, restoran ve lokanta gibi işletmeler tamamen kapalı. Söz konusu işletmeler sadece paket servis yapabiliyor. Okullarda da tamamen uzaktan eğitime geçildi. Şehirler arası seyahatler belirli istisnalar haricinde yasaklanmış durumda. Zincir marketler Pazar günleri kapalı. Market, bakkal, kasap ve manav gibi yerler saat 10.00'dan saat 17.00'a kadar hizmet verebiliyor. Kamu kurum ve kuruluşlarındaki personel de uzaktan çalışıyor. Söz konusu tedbirlerin uygulandığı süreçte sokağa çıkma yasağına uyan vatandaşlar kadar söz konusu yasağı ihlâl eden vatandaşlar da var. 

60 bin 161 vatandaşa işlem uygulandı!

Konuya ilişkin açıklamada bulunan İçişleri Bakanlığı, bir seneden fazla süre boyunca etkisini gösteren koronavirüsün kamu düzeni ve halk sağlığı bakımından yarattığı tehlikeyi idare etmek ve koronavirüsün bulaş hızını düşürmek için fiziki mesafe, maske ve hijyen önlemleriyle birlikte yaşamın farklı alanlarına dair riayet edilmesi gerekli olan tedbirlerin ortaya konduğunu hatırlattı. 

Bakanlık tarafından yapılan açıklamada, koronavirüsün kontrol altına alınabilmesi için hayata geçirilen önlemlerle beraber 29 Nisan Perşembe günü tam kapanma sürecinin başlatıldığına dikkat çekilerek, bu süreçte vatandaşların önlemlere genel olarak riayet ettiği belirtildi. 

Açıklamada, 26 Nisan-3 Mayıs döneminde Türkiye'nin 81 ilinde geçerli olan sokağa çıkma yasağına aykırı davranan 66 bin 161 vatandaşa idari veya adli işlem uygulandığı ifade edildi.

 

Hedef 5 binin altı!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, tam kapanma uygulaması ile günlük vaka sayılarının 5 binin altına düşürülmesini hedeflediklerini söylemişti. Fakat milyonlarca çalışanın sokağa çıkma yasağından muaf tutulduğu süreçte iş yerlerindeki ve toplu taşıma araçlarındaki kalabalık göz önünde bulundurulduğunda bu hedefe ulaşılması zor gibi görünüyor. 

Yükleniyor...
0
.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@