En son Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bizzat açıklaması ile 1 Milyon dolardan fazla yardım yaptığımızı öğrendiğimiz Somali'nin para birimin TL karşısında Yüzde 115 değer kazandığı görüldü.

Somali Cumhurbaşkanı Hasan Şeyh Mahmud ile ortak basın toplantısında konuşan AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Sağlıktan eğitime, altyapıdan kapasite gelişimine kadar Somali'ye her alanda destek verdik, vermeye devam ediyoruz. Somali'nin istikrar ve güveni tüm Afrika için önem taşıyor" diye konuşarak şu bilgileri vermişti;

"Mogadişu'daki Recep Tayyip Erdoğan Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile Sağlık Bilimleri Fakültesi sadece Somalili değil bölge ülkelerindeki kardeşlerimizin dertlerine de derman oluyor. Son 10 yılda Somali'ye yaptığımız insani ve kalkınma yardımlarının tutarı 1 milyar doları aştı. "

Hangi iki Osmanlı padişahı kardeştir? Hangi iki Osmanlı padişahı kardeştir?

T.C.CUMHURBAŞKANLIĞI : Somali

Somali bu bilgilerin ardından şimdi de TL karşısında yüzde 115 değer kazanan para birimi ile gündem oldu.

TL, Dolar karşısında en çok değer kaybeden para birimi olmayı sürdürürken Türkiye’nin kimi iddiada 10 milyar dolar kimi iddiada 1 milyar dolar yardım aktardığı Somali’nin para birimi, TL karşısında bir yılda yüzde 114 değer kazandı.

Aynı zamanda dünyanın en fakir ülkesi kabul edilen Burundi Frangı'nında yüzde 93 değer kazandığı
Türk lirası (TL) tarihi günlerini yaşıyor.

Cumhuriyet gazetesinden Bora Erdin'in haberine göre, dünyanın en fakir üç ülkesinin para birimleri TL değer kaybedince iki kata kadar değerlendi ve enflasyon baskısı ile birlikte 2003 yılındaki 100 TL’nin gücü bugün 9 TL’ye geldi.

Türkiye'nin Somali'de açtığı yurt dışındaki en büyük üssü hakkında tüm merak edilenler - BBC News Türkçe

Dolayısı ile TL halen Burundi Frangı karşısında değerli bir pozisyonda konumlansa da dünyanın en fakir ülkesi Burundi Frangı bir yılda TL karşısında yüzde 90 değer kaybettiği gerçeği var.

1 Somali Şilini de bugün TL karşısında 0,030 seviyesinde ve TL karşısında değersiz ancak Türkiye’nin Erdoğan'ın açıklaması ile 1 milyar dolar yardım aktardığı ülkenin parası bir yılda TL karşısında yüzde 115 değer kazandı.