Günden güne yükselen yaşam pahalılığı karşısında asgari ücret, emekli ve memur zammı ile refah artırıcı düzenlemeler bağlamında çalışmalar yapılıyor.

SON DAKİKA:  Yüzde 40'ın üstünde... 4D'li çalışanlara, memur, işçi ve BAĞKUR emeklisine toplu sözleşme zammı! 2021 yılında taşeron işçiler işveren ile toplu sözleşmeye gitmişlerdi. Toplu sözleşme ile 2021 yılın ilk yarısı için % 12 zam alınmıştı. İkinci yarı için ise % 5 oranında artış hakkı alınmıştı. Ancak 2022 yılı beklenildiği gibi bir yıl olmadı. 

4D Taşeron İşçiye Ne Kadar Zam Olacak?

4D çalışanlarına da memur ve emeklisine, işçi ile emeklisine ve BAĞKUR ve emeklisine yapılan maaş artışlarına paralel maaş zamları yapılması bekleniyor.

Böyle bir ücret güncellemesi ile çalışanların ve ailelerinin durumları düzelecektir. Bu zammı bekleyenler bir an önce açıklama yapılmasını ve zammın maaşlarına yansımasını bekliyor.

Memur maaşlarına yapılacak zam ve üzerine eklenecek enflasyon oranı rakamı kadar zam yapılacaktır. Bu zammın yeterli olup olmayacağını zaman bize gösterecektir.

Eğer hızlı enflasyonun önüne geçilemediği takdirde, yeni zam da bir önceki gibi günlük fiyat artışları karşısında çok çabuk eriyeceği aşikârdır. Yine de temel ihtiyaçlar için zam beklentisi devam etmektedir.

Toplu Sözleşme Zammı!

Memurlar ve memur emeklileri bağlamında toplu sözleşmedeki yüzde 8'lik zam seviyesi ve 6 aylık enflasyon seviyesine göre fark ödenmesi yapılacak!  Ocak ayında toplu sözleşme zammı yüzde 5 olan memur ve memur emeklileri bağlamında ek puan eklenmişti.

Vakıfbank bankamatik kartınıza ödeme! 20.000 TL'ye kadar acil para! Vakıfbank bankamatik kartınıza ödeme! 20.000 TL'ye kadar acil para!

Memur ve memur emeklilerinin toplu sözleşmede % 5 olan zam miktarları enflasyon farkı hariç 2,5 puan artırılarak % 7,5 yapılmış ve enflasyon farkıyla eş güdümlü miktar % 30,95 olmuştu.

Temmuz ayında da yüzde 7 toplu sözleşme zammına ayrıca enflasyon farkı almışlar ve zam seviyesi yüzde 40'ın üstüne çıkmıştı. Ocak ayında yüzde 8 olan toplu sözleşme zammının gene ek puanla arttırılması bekleniyor. Böylece memur ve memur emeklileri de yeni bir zam seviyesi ve enflasyon farkı ile kuvvetli bir artış almış olacaklar.

ilan365.net özel haber