İş hayatına giren kadınlar çalıştıkları süre boyunca farklı nedenlerden dolayı iş değiştirme yapabiliyor. Hiç değiştirmelerin en büyük etkenlerinden bir tanesi de anne olmaktır. Eğer çalışıyorsanız ve doğum yapacaksınız bu süre içerisinde iş değişikliği yapabiliyorsunuz. Anne olan ve doğum yaptıktan sonra iş hayatına devam edemeyen kişiler çalışmadıkları günler nedeniyle emeklilik noktasında sorunlar yaşayabilmektedirler. Bu durum son zamanlarda oldukça araştırılmaktadır. Devlet de bu duruma bir çözüm bulmak için doğum borçlanması sistemini tasarlayarak doğum yapan anneler için 6 yıl erken emeklilik fırsatı sunuyor. 

6 yıl erken emeklilik fırsatı

Çalışan anneler 6 yıl erken emekli olmak istiyorsa doğum borçlanması yasasından faydalanması gerekmektedir. Doğum borçlanması sistemi çalışan annelere ilgilendiren ve sigortalarının devamını sağlamaları için olanak verilen bir sistemdir. Doğum yaptıktan sonra işinden bir süre ayrı kalan kadınlar için erken emeklilik imkanı sağlayan bu sistemi merak edenler araştırmaya devam ediyor. 

Çalışıyor olmanız durumunda aynı zamanda doğum yaparsanız Ve bu sebepten dolayı eşinizden ayrı kalırsanız çalışmadıkları Bu dönemlerde sigorta primleri maalesef yatmıyor. Bu dönem içerisinde sigorta primleri yatmayan anneler bu primleri tamamlamak için doğum izninden sonra çalışmadıkları gün kadar çalışarak bu prim günlerini telafi etmeye çalışırlar. Doğum borçlanması bu durumda sizin işinize yarayacak. 3 çocuğa kadar yapılacak olan doğum borçlanmasında her çocuk için 2 yıl çalışma ortamından uzak kalmak durumu olduğu için toplamda 6 yıl erken emekli olabileceksiniz. 6 yıl erken emekli olabilmeniz için 3 çocuğunuzun olması ve 3 çocuğunuzun da doğum yaptığınız zaman sigortalı olarak bir yerde çalışıyor olmanız gerekmektedir. 

3321

Doğum borçlanmasına katıla bilmeniz için kişinin SGK üzerinden sigortalarının En az 1 gün yatmış olması gerekiyor. Doğum yaptıktan sonraki 2 yıl süre içerisinde herhangi bir başka kurumda işe başlamış olmanız durumunda bu kampanyadan yararlanamazsınız. Çalıştığınız işte doğum yapmadan önce doğum izni almanız gerekiyor ve bu süreç sonrasında da doğum yapmış olmanız gerekmektedir. Bu işlemler ile ilgili detaylı bilgileri öğrenmek istiyorsunuz SGK resmi internet sitesine girebilir veya size yakın olan bir sosyal kuruma giderek doğum borçlanması hakkında bilgiler alabilirsiniz.