Sosyal devlet anlayışı gereği devletimiz vatandaşlarına sosyal yardıma devam ediyor. Aile ve sosyal politikalar bakanlığı aracılığıyla devletimizin nakit yardımları devam ediyor ! Devletimiz 18 ile 65 yaş arasında olan vatandaşlarımıza dilekçe ve TC kimlik kartı ile başvuru yapması halinde 700 TL ile 1000 TL arasında aylık nakit yardımı yapıyor. Başvurular neticesinde bir yıl boyunca aylık ödenecek olan tutar 2021 yılı için 700 ile 1000 TL arasında.

Sosyal yardımlardan faydalanabilmek için bir takım koşulları yerine getirmek gerekiyor. Başvuruda bulunmak isteyen vatandaşlar için işte başvurular !

  1. l TC vatandaşı olmak
  2. l Yardıma muhtaç olmak
  3. l Herhangi bir sosyal güvencesi bulunmamak
  4. l Engelli raporu bulunmak
  5. l 18-65 yaş arasında bulunmak
  6. l Hane içinde bulunan kişilerin kişi başı ücretinin asgari ücretin 3 te 1 inden düşük olması gerekiyor.

Devletimiz 2022 sayılı kanun ve yönetmelik kapsamında engeli bulunan vatandaşlarımızın yanında olmaya devam ediyor. Temmuz ayından itibaren %40-69 arasında engel raporu bulunan vatandaşlarımıza 659 TL, %70 ve üzeri engeli bulunan vatandaşlarımız için 990 TL aylık bağlamaktadır.

Başvuru nasıl yapılıyor ?

Engelli maaşından faydalanmak isteyen vatandaşlarımız bulundukları illerde bulunan il sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları aracılığıyla yapmaları gerekiyor. İsteyen vatandaşlarımız E-devlet aracılığıyla da başvuru yapabilmektedir. E-devlet üzerinden başvuru yapabilmek için aşağıdaki adımları yapmaları gerekiyor:

son-dakika-700-ile-1000-tl-arasinda-yardim-parasi-veriliyor-herkes-alabilecek1

  1. l E-devlet e TC ve şifrenizle giriş yapınız
  2. l Aile ve sosyal hizmetler bakanlığı sekmesine tıklayalım
  3. l Daha sonra sosyal yardım ve destek ödemeleri sekmesine tıklayalım
  4. l Burada kişi engel durumunu belirten sağlık raporunu da dosya olarak ekleyip başvurusunu tamamlamalıdır.

Ödemeler nasıl yapılıyor ?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bütçesinden kendisine aylık bağlanacak olan kişiler aylıklarını PTT aracılığıyla çekebilecektir. Ayrıca engelli bireylere evlerinde bakmakta olan ailelere de evde bakım ücreti verilmektedir. Başvuru yapmaları durumunda engelli bireye evinde bakan aileler evde bakım ücreti alabilecek. 2021 yılı için engelli bireylerden dolayı ailelerine verilen evde bakım ücreti 1.544,61 olarak belirlendi.