Altılı Masa liderleri, 14 Mayıs’ta yapılacak olan genel seçimler için Cumhurbaşkanı adayını konuşacakları toplantılarına 14.00’te başladı.

Altılı Masa liderleri, 14 Mayıs’ta yapılacak olan genel seçimler için Cumhurbaşkanı adayını konuşacakları toplantılarına 14.00’te başladı.

İYİ Parti, Cumhuriyet Halk Partisi, Demokrat Parti, Deva Partisi, Gelecek Partisi ve Saadet Partisi’nin bulunduğu Millet İttifakı, bugün ortak cumhurbaşkanı adayını görüşmek üzere yapacakları toplantıya Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu’nun ev sahipliğinde 14.00 sularında başladı. 

Masanın ana gündemi, liderleri seçim sonrası pozisyonlarını da değerlendirecek ve geçiş sürecinin de yol haritası belirlenecek. Masada ilk kez aday isimleri konuşulurken, kulislerde de Kılıçdaroğlu’nun yanı sıra İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ve ABB Başkanı Mansur Yavaş’ın da adının masada geçeceği belirtiliyor. 

Masadaki partilerin kurmayları ağırlıklı olarak bugünkü toplantıda ortak adayın ete kemiğe bürüneceğini ismin netleşeceğini savunurken, İYİ Parti’nin kulislere yansıyan tutumu çerçevesinde düşük bir ihtimal olsa bile adayın netleşmesinin bir sonraki toplantıya ertelenmesinin ihtimali de konuşuluyor.

Türkiye'nin yüz ölçümü yaklaşık 780 bin kilometrekareyken en büyük il Konya'nın yüz ölçümü yaklaşık kaç kilometrekaredir Türkiye'nin yüz ölçümü yaklaşık 780 bin kilometrekareyken en büyük il Konya'nın yüz ölçümü yaklaşık kaç kilometrekaredir

Mansur Yavaş ve Ekrem İmamoğlu adaylık için konuşulurken masadaki en etkin isim ise CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu…

CHP kanadında ise toplantıda Kılıçdaroğlu’nun isminin önerilmesi bekleniyor. Adı adaylıkta geçen en güçlü isim CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu. Bu zamana kadar hiçbir toplantıda ‘Aday olurum’ demediğini belirten kaynaklar, konuyu masadaki başka bir liderin açacağını ve bu liderin de Demokrat Parti lideri Gültekin Uysal’ın olduğunu aktardı. Masadaki liderlerin Kılıçdaroğlu’nu önermesi durumunda da CHP Lideri’nin “Masa istiyorsa adayım” diyebileceğini de kaydediyor.

Kulislere göre İYİ Parti kanadından adayla ilgili hiçbir renk verilmiyor. İYİ Parti’nin aday konusunda da ‘Kazanacak aday’ düşüncesi de hala devam ediyor. 

Son alınan bilgilere göre, 14.00’da başlayan toplantı yaklaşık 5 buçuk saat sürdü. Toplantı esnasında pek çok kulis bilgisi verilirken adayın yüksek ihtimal ile CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun olacağı ifade edildi. Öte yandan, İYİ Parti lideri Meral Akşener’in de adaylıkla ilgili Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ı aday göstermek istediği aktarıldı. 

Diğer bir yandan toplantı sonrasında da 6 lider ortak bir basın açıklamasında bulundu. Yapılan yazılı açıklamada, 28. Dönem TBMM ve 13. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ortak Cumhurbaşkanı adayı konusunda uzlaşıldığı ve geçiş süreciyle de alakalı bir yol haritası seçildiği ifade edildi.

6 partinin liderleri 6 Mart Pazartesi günü Saadet Partisi ev sahipliğinde bir kez daha toplanacak. Altılı Masa’nın ortak Cumhurbaşkanı adayı ise 6 Mart Pazartesi günü yapılacak toplantı sonrası açıklanacak.