Son Dakika, Asgari Ücrette Vergi İndirimi Haberi Geldi

Asgari ücretle çalışan milyonlarca vatandaş son zamanlarda zam müjdesini bekliyorlardı. Artan enflasyon ve artan hayat pahalılığı sebebiyle yüksek zam beklentisine sonunda müjdeli cevap geldi.

Ekonomi 24.11.2021 - 22:25 24.11.2021 - 22:25 Vural Pars

Asgari Ücret ve Vergi İndirimi haberi geldi. 2021 Mayıs ayı itibariyle açıklanan rakama göre Türkiye’de asgari ücrete çalışan vatandaş sayısı 13 milyon 515 bin 264 kişidir. Asgari ücretle çalışan milyonlarca vatandaş son zamanlarda zam müjdesini bekliyorlardı. Artan enflasyon ve artan hayat pahalılığı sebebiyle yüksek zam beklentisine sonunda müjdeli cevap geldi. Ayrıca yaşanan ekonomik sıkıntıların getirisi olan yüksek vergiler için gelecek zamanda yeni uygulamalar olacağı açıklandı. Tüm bu başlıkların detayına ve Asgari ücret ne kadar zaman gelecek? Asgari ücrete vergi indirimi olacak mı? Gibi soruların cevaplarına bu haber yazısıyla net bir şekilde ulaşabileceksiniz.,

Türkiye’de yaşayan milyonlarca, asgari ücret alan vatandaşlar için aralık ayında netleştirilmesi itibariyle %30’luk bir zam geleceğini müjdesi verildi. Asgari ücretin zam oranıyla hesaplaması yapıldığında bu zam yaklaşık 750 TL gibi ücret skalasına denk geliyor. Özellikle artan fiyat pahalılığı sonucunda asgari ücretle çalışan kişiler kıt kanaat geçinmeye çalışırken bir de maaşlarına uygulanan vergilerle sıkıntı yaşıyor. Geçmiş yıllardan beri vergi konusunda indirime gidilmesi talebi asgari ücret alan vatandaşlar tarafından çokça gündeme getirilse de herhangi bir aksiyon alınamamıştı. Ancak meclise sunulan yönergeler sonucunda bu konu bu günlerde tekrar gündeme taşınmış bulunmakta. Vergi kesintilerinin yavaş yavaş kaldırılması veya asgari ücretlere uygulanan vergilerde indirime gidilmesi için yönerge kabul edilirse 2022’nin ocak ayında bu yönde çalışmaların başlayacağı açıklandı. Aralığın ilk haftasında bu yönerge meclise sunulacak ve bütün siyasi parti milletvekillerinin katılacağı oylamada net karar ortaya çıkacak. Yönerge kabul edilir ve 2022 yılında uygulanmaya başlarsa, asgari ücret ile çalışan vatandaşlar rahat bir nefes alacak ve artan hayat pahalılığına bir nebze olsun uyum sağlayabilecek.

krediler-haber24-07-5

Vatandaşların aklına takılan başka bir sorun ise ekonomik çalkantıların yaşandığı bu dönemde böyle bir uygulamanın gelip gelmeyeceği. Her ne kadar Türkiye Cumhuriyeti ekonomik kriz yaşasa da devlet tasarruf ve yatırım politikaları uygulanırsa, vergi indirimlerinin yapılması söz konusu olabilir. Ayrıca Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın resmi sitesinden tasarruf ve yatırım politikalarını takip edebilir ve kendinize göre çeşitli aksiyonlar alabilirsiniz.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@