Son Dakika! Bir zam daha! Şubat ayı zam ayı oluyor. Avrasya Tüneli geciş ücretinin bedeli bugünden itibaren 10 TL zamlandı.

Orjinal tester parfümler nasıl alınır? Kalıcı orjinal ucuz tester parfüm adresi Orjinal tester parfümler nasıl alınır? Kalıcı orjinal ucuz tester parfüm adresi

Son Dakika! Bir zam daha! Şubat ayı zam ayı oluyor. Avrasya Tüneli geciş ücretinin bedeli bugünden itibaren 10 TL zamlandı. Avrasya Tüneli geçiş ücreti 36.40 TL'den tek yön geçiş ücreti 46 TL'ye çıktı. Yani her gün tüneli kullanan bir araç sahibi gidiş – dönüş için ayda 2 bin 852 TL ödeyecek.


Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları işsizlikle, sokakta can güvenliklerinin olmaması hatta evlerinde dahi depremde can güvenliklerinin olmamasıyla savaşırken buna rağmen en yüksek vergileri veriyor üzerine yeni zamlarla beli bükülüyor.Avrasya Tüneli’nin geçiş ücretine 1 Şubat 2021 itibarıyla yeni zam geldi. Avrasya Tüneli'nin geçiş ücretine yüzde 26 zam geldi. Avrasya Tüneli tek yön geçiş ücreti 46 TL olurken minibüsler için ise 69 TL oldu.

Yani her gün tüneli kullanan bir araç sahibi gidiş – dönüş için ayda 2 bin 852 TL ödeyecek. Türkiye'de asgari ücret ise 2 bin 825 TL. 

Toplamda 1.2 milyar dolara mal olan Avrasya Tüneli, 20 yıl süreyle daha Türk-Güney Kore ortaklı ATAŞ şirketince işletilecek. Sözleşmeye göre, her yıl binde 5 artırmak kaydı ile başlangıç yılı olarak yıllık 25 milyon 125 bin adet araç geçiş garantisi verildi. Her yıl iki kez hesaplanan Avrasya Tüneli geçiş ücretine, araç başı 4 dolar araç geçiş ücretinin yanı sıra, ABD enflasyon artışı ve yüzde 8 KDV ilave ediliyor.

BUGÜNE KADAR KAÇ ARAÇ GEÇTİ?

Avrasya Tüneli’nde 2018 yılında 17 bin 556 araç geçiş yaptı. 2019 yılında ise 17 milyon 271 bin araç geçiş yaptı. Yapılan zamlar sonrası geçiş miktarı yüzde 1.62 azalarak 2020 yılında pandemi nedeniyle de araç sayısı 12.8 milyona indi.