Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) ile ilgili gelişmeler milyonlarca kişi tarafından yakından takip edilmeye devam ediliyor. Bu bağlamda Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati müjdeyi verdi. Son dakika gelişmesinin detayları haberimizde…

Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) ile ilgili gelişmeler milyonlarca kişi tarafından yakından takip edilmeye devam ediliyor. Bu bağlamda Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati müjdeyi verdi. Son dakika gelişmesinin detayları haberimizde…


EYT düzenlemesi ile ilgili olarak son zamanlarda. Resmi açıklamalar gelmeye devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin milyonlarca kişinin merakla beklediği açıklamayı yapmıştı. Düzenlemenin yapıldığı belirtilmişti. Öte taraftan bugün Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati EYT’ liler için müjdeyi verdi. 

arti-para-nedir-taksitli-arti-para-nasil-kullanilir

Akbank'tan Son Dakika Konut Kredisi! 1,99 Faiz Oran ve 120 Ay Vadeli Ev Sahibi Olma Fırsatı! Akbank'tan Son Dakika Konut Kredisi! 1,99 Faiz Oran ve 120 Ay Vadeli Ev Sahibi Olma Fırsatı!


Son Dakika! Bakan Nebati EYT’liler İçin Müjdeyi Verdi!


Geçtiğimiz günlerde milyonlarca kişinin merakla beklediği EYT’liler ilgili açıklama yapan Bakan Vedat Bilgin son durum ile ilgili olarak bilgilendirme yapmıştı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, EYT ile igili olarak bu konuda epey mesafe aldıklarını ve çalışmanın Aralık ayında mecliste olacağı vurguladı. 


Emeklilik sisteminde prim gün sayısı, yaş ve yıl olarak üç kriter olduğunu belirten Bakan Bilgin, “diğer ili şartı doldurup yaşı bekleyenler var. ‘Hiç yaş şartı olmasaydı bugün kaç kişi emekli olabilir’ diye baktık. Bunların sayısı aydan aya değişiyor. Haziran rakamları 1,5 milyonun biraz üzerindeydi. Yarın bu sayı 1,6 milyon, 1,7 milyon veya aralık sonu itibarıyla da tahmin ediyorum Meclis’ten kanun çıkarken bakılacak 2 milyon civarında olabilir veya değişebilir. Biz bunları dikkate alan bir çalışma yapıyoruz. Yani şu an iki şartı doldurup emekli olabileceklerin sayısı 1,6 milyon civarında. Yarın biraz daha artabilir. Biz onlarla ilgili bir düzenleme yapıyoruz. Yaş şartı hiç olmasaydı emekli olabileceklerden bahsediyorum. Yoksa ne bileyim, 40’lı yaşlarda olanlar var. Onların büyük bir çoğunluğunun, bu bahsettiğim sayının dışında kalanların özellikleri prim gün ve yıl sayılarındaki eksikliktir. O iki şartta bir değişiklik yapmıyoruz. Süreç devam ediyor. Düzenlemenin kapsamını çalışmamız bittikten sonra kamuoyuyla paylaşacağız” şeklinde sözlerini sürdürdü. 


Öte taraftan Bakan Bilgin, KHK ile kadroya geçirilen işçilerin zorunlu emekli edilmeler ile ilgili olarak da “bu düzenlemede o zorunlu emeklilik şartını ortadan kaldıracağız. Biliyorsunuz KHK ile kadroya geçen işçiler, ‘sen şu kadar çalıştın, artık emekli olursun’ denilerek zorla emekli ediliyorlar. Onu ortadan kaldıracağız. İsteğe bağlı olarak yasal sınırda çalışabilecekleri süre kadar çalışabilecekler” dedi. 

11-5


Kredi Desteği Yapılacak!


Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’ in yaptığı bu açıklamaların ardından milyonlarca EYT’ li gündemi yakından takip etmeye başladı. Dolayısı ile bugün Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’ nin yaptığı açıklama EYT’ liler açısında müjde oldu. Yaşanan son dakika gelişmesinin detaylarını EYT’ liler araştırmaya başladı.


Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebat, EYT’ liler ile ilgili olarak sosyal medya hesabından açıklama yaptı. Bakan Nebati, “Emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) ile ilgili olarak Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığımız (@csgbakanliği) tarafından çalışmalar yapılmaktadır. Bu çerçevede, işverenlerimizin karşılaşacağı Kıdem Tazminatı yükünü, uygun finansman koşullarıyla Hazine Desteği KGF kefaleti ile karşılayabilecekleri bir kredi paketi konusunda Hazine ve Maliye Bakanlığımızca hazırlıklar başlatılmıştır” diyerek müjdeyi duyurdu. Bakan Nebati’ nin yaptığı bu açıklama EYT’ lileri heyecanlandırdı. 


EYT düzenlemesi ile birlikte il etapta yaklaşık 1, 5 milyon kişinin yararlanması bekleniyor. Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’ nin sosyal medya hesabından yaptığı açıklama ile EYT’ lilerin kıdem tazminatı için kredi desteği için çalışmalar başlatılması milyonlarca EYT’ liyi heyecanlandırdı. Bu şekilde EYT konusunda işverenlerin karşılaşacağı kıdem tazminatı yükünün uygun finansman koşulları ile destekleneceğini ifade edebiliriz.