Ramazan Bayramı, Türkiye'de ve dünyanın birçok ülkesinde kutlanan önemli bir dini bayramdır. Bu bayram, çalışan vatandaşlar için özel bir zaman dilimidir ve bu nedenle, mesai ücretleri ve bayram tatilleri ile ilgili endişeler doğar. Bu yıl Ramazan Bayramı, 21 Nisan'da başlayacak ve 23 Nisan'a kadar sürecek. Arefe günü de perşembeye denk geldiği için, toplamda 3.5 gün bayram tatili olacak. Öncesinde ise Milli Eğitim Bakanlığı'nın takvimine göre okullarda ikinci dönem ara tatili 17-20 Nisan tarihleri arasında yapılacak ve eğitim öğretim faaliyetleri Ramazan Bayramı sonrasında 24 Nisan Pazartesi günü itibarıyla başlayacak.

Peki, bayram mesai ücretleri nasıl hesaplanır ve normal ücretin kaç katıdır?

Bayram mesai ücretleri normal ücretin 1,5 katı olarak belirlenmiştir. Yani bir personel 3 günlük bir bayram mesaisi yaptıysa, bu durumda örnek vermek gerekirse, diyelim ki personelin aylık maaşı 5000 TL olsun, öncelikle aylık maaşı günlük olarak hesaplayalım. 5000/30=166 TL. Günlük bayram mesai ücreti, normal günlük ücretin 1,5 katı olarak hesaplanır. Yani günlük ücret 166 TL. 4 gün bayram olduğu varsayıldığında, 166×4=664 TL. Aylık ücret 5000 TL ise, 5000+664=5664 TL olarak personel maaşına yansıtılır.

Halkbank duyurdu! 10 bin TL'ye kadar Emeklilere ödemeler verilecek! Halkbank duyurdu! 10 bin TL'ye kadar Emeklilere ödemeler verilecek!

Hafta sonu çalışma söz konusu olduğunda ise, saatlik ücret üzerinden hesaplanarak kaç saat fazla çalışma yapıldıysa, buna göre hesaplanmalıdır. Bayram ek çalışma ücretleri, doğru bir şekilde personel tarafından hesaplanıp ödenirse, firmalar devlet tarafından subvansiyonel avantajlar elde edebilir. Öncelikle, firmaların devlete ödediği vergilerden dolayı vergi avantajı sağlanır. Ayrıca, çalışanın firmaya olan güven ve bağlılığı artar. Çalışanların doğru maaş, prim ve bayram ek çalışma ücreti alması, yüksek bir performans sağlayacakları için memnuniyetlerini arttırır. Bu sayede çalışan ve işveren arasındaki sadakat bağlılığı artar.