Son Dakika: Devletten vatandaşa büyük müjde! 9.299 lira ödeme! Kaçırmayın…

E devlet uygulamasından süresi kaçırılmadan başvuru yapmanız yeterlidir. Meclisten çıkan son dakika kararına göre 9.299 TL tutar hemen hesabınıza aktarılıyor. İşte detaylar...

Ekonomi 20.08.2021 - 23:19 20.08.2021 - 23:19 Vural Pars

Devlet, sosyal devlet anlayışını vatandaşların tamamına yayma amacı ile çocuk sahibi olmaya hazırlananlara tek seferlik ödeme yapıyor. Bunun yanı sıra her anneye çalışıp çalışmadığına bakılmaksızın çocuk parası ödemesi yapıyor. E devlet uygulamasından süresi kaçırılmadan başvuru yapmanız yeterlidir. Meclisten çıkan son dakika kararına göre 9.299 TL tutar hemen hesabınıza aktarılıyor. Çalışan ve çalışmayan tüm vatandaşlar devlet tarafından sağlanan bu sosyal destek ödemelerin merak ediyor. İşte müracaat şartları haberimizde…

Çalışan bayanlara çocuk parası ve doğum izni imkânı, doğum izni alan bayan vatandaşlara yarı zamanlı çalışarak ücret ödeme imkânı sunuyor. 112 günlük süre içinde çalışan annelere 10.000 TL ye yakın bir tutarda ödeme yapıyor. 2021 yılı itibari ile çalışan anne bütün sosyal haklarını kullandığında 9.299 TL tutarında bir ödeme alma hakkına sahip.  Annelerin merakla cevabını aradığı soru analık izni müracaatı nasıl yapılır? Müracaatlar nereye yapılacak?

Çalışsın çalışmasın her anne doğum yaptığında çocuk parası ödemelerinden yararlanabilmektedir. Bu imkândan faydalanmak için Türk vatandaşı olmak yeterlidir. Çocuk yardımı için müracaatların e devlet üzerinden yapılması gerekiyor.

Yarım Gün Çalışıp Tam Maaş Alma İmkânı

SGK kurumuna bağlı olarak çalışan anneler doğum yaptıklarında analık izni kullanabilmektedir.  Çalışan annelere ilk doğum halinde 2 ay, ikinci doğum halinde 4 ay, sonraki doğumlarda ise 6 ay süre ile yarım gün çalışma fırsatı sunar. Bu fırsattan yararlanan anneler tam maaş ödemesini hak eder. Doğum yapmış olan anneler yarım gün çalışmalarında maaşın yarısı işveren tarafından, diğer yarısı ise İŞKUR aracılığı ile ödenmektedir.

Çocuk Yardımı Başvurusu Nereye Yapılmalı?

Yeni doğum yapmış olan anneler çocuk yardımından faydalanmak istemeleri halinde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın il müdürlükleri, ilçe kaymakamlıklarına müracaat yaparak işlemlerini tamamlamaları gerekir. Ayrıca kurumun internet sitesi üzerinden T.C. kimlik numaraları ile müracaat yapabilirler. Doğum yardımı ayrım yapılmaksızın bütün annelere ödeniyor. Doğum yardımı ile ilgili sonuçların sorgulaması e devlet üzerin yapılabilmektedir.

son-dakika-haberler2

İkiz, Üçüz Doğum Halinde Ödemeler

İkiz veya üçüz gibi çoklu doğum gerçekleştiğinde “çoklu doğum yardım proğramı” ile ihtiyaç sahibi olan tüm anneleri kapsayacak şekilde 0 ile 2 yaş aralığında olan çocuklara aylık olarak 150 TL ödeme yapılır. Bu yardımdan faydalanmak isteyenler il veya ilçedeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na başvurmaları gerekir.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@