Banka hesaplarında parası olan vatandaşlara bankalar tarafından uyarı geldi. Banka hesabı açan ve bu hesapları belirli süreler içerisinde kullanmayan vatandaşların paralarına el koyulabilir. Bu nedenle banka hesaplarında parası olan vatandaşlar aktif hesaplarına para transferi yapmaları gerekmektedir.

Geçtiğimiz 10 yıl boyunca açılan ve kullanılmayan banka hesaplarından toplamda 200 milyon Türk lirasına el koyuldu. El koyulan bu paralar TMSF adı verilen tasarruf mevduatı sigorta fonuna aktarılmaktadır. Aktarımı yapılan hesaplardan ise sonradan geri çekim işlemi yapılmamaktadır. Bu nedenle vatandaşların ellerini hızlı tutması gerekmektedir. Vatandaşların hangi banka hesaplarına sahip olduğunu ve hesaplardan kaç TL olduğunu öğrenmek için e devlet sistemini kullanabilir. E devlet üzerinden TMSF uygulamasına girerek tüm hesap bilgilerine ulaşılabilir.

Banka Hesaplarında 120 Milyon TL Unutuldu

2021 yılı itibari ile tüm banka hesaplarında yapılan araştırmaya göre toplamda 120 milyon Türk lirası unutuldu. Yine yapılan bir araştırmaya göre 2021 yılında hesaplarda unutulan en düşük bütçe 1 lira olarak belirlenmiştir.

Gözden kaçırmayın

Akbank duyurdu: SMS atanlara 30.000 TL ödeme geldi Akbank duyurdu: SMS atanlara 30.000 TL ödeme geldi

Öte yandan unutulan en yüksek ücret ise 250 bin dolar olduğu belirlendi. Ayrıca unutulan hesapların büyük bir çoğunluğu şirket hesaplarından oluşmaktadır. 2021 yılında ki bu mağduriyetin en aza indirilmesi için bankalar artık önceden müşterilere uyarılarda bulunmaya başladı. Özellikle Ziraat bankası, Halkbank ve Vakıf bankası yakın zamanda kişisel hesaplara uyarılara başladı.

Halkbank Tarafından Yapılan Uyarı

Geçtiğimiz günlerde halk bankası resmi internet adresi üzerinden müşterilerine uyarılarda bulundu. Yapılan uyarı ise şu şekilde. 5411 sayılı banka yönetmeliği kapsamının 60. Maddesine göre 10 yıl boyunca işlem yapılmayan banka hesaplarında ki paralara el konulacaktır. Uyarı ilanından sonra banka müşterilerine 4 ay süre verilmemektedir. Bu süre zarfında müşteriler herhangi bir banka şubesine giderek paralarını çekebilmektedir.

4 ay sonunda ise tüm müşteriler ilan hakkında bilgilendirilmiş sayılacaktır. Yani belirlenen süre sonunda hesaplar bloke edilecektir. Ayrıca hesaplarında ki paraları çekmek için şubeye başvuran vatandaşların işlemleri nüfus cüzdanları ile yapılmaktadır. Bu nedenle işlemlerin tamamlanması için nüfus cüzdanının unutulmaması oldukça önemlidir.