Erken emeklilik çalışan herkesin hayali. Sosyal Güvenlik Kurumu kapsamında sigortalı olarak çalışan ve aktif bir çalışma yaşamı olan kişiler biliyorsunuz ki belli bir sürenin sonunda gerekli şartlara uyum sağlamaları durumunda emekli olma şansını elde ediyor. Emeklilik demek uzun yıllar boyunca ödediğiniz primlerini karşılığı olarak çalışmadan para almak demek bir anlamda. Emeklilik yaşının ülkemizde bir hayli yüksek olması nedeniyle vatandaşlar şikayet ediyor ve erken emekli olma yollarını arıyor. Peki erken emeklilik mümkün mü? bu konuda akşam saatlerinde peş peşe açıklamalar yapıldı. Emekli olma yaşı düştü, bunları yapanlar erken emekli olabilecek.

Erken emekli olma fırsatını elde etmek isteyen milyonlarca vatandaş her gün arama motorunda yoğun bir şekilde araştırma yapıyor. Nasıl erken emekli olabilirim? Erken emeklilik şartları neler gibi soruların yanıtı herkes tarafından merak ediliyor. Emekli olma yaşı düşüyor ancak birtakım kriterlere uygun olmak gerekiyor. Askerlik borçlanması yapanlar, doğum yapan kadınlar belirli şartlara uygun olarak başvuru yapmaları durumunda erken emeklilik şansına evde ediyor. Üstelik 6 yıla varan erken emeklilik imkanı sağlanıyor. Erken emeklilik başvuru şartları ve merak edilen tüm detaylar haberimizde…

son-dakika-emekli-olma-yasi-dustu-bunlari-yapanlar-aninda-emekli-olabilecek-1

YIPRANMA İLE ERKEN EMEKLİLİK

Ağır işlerde çalışanların sigorta primleri bildiğiniz üzere daha yüksek temizleniyor ve onlara erken emeklilik şansı veriliyor. Devlet tarafından, ağır ve yıpratıcı işlerde çalışan kişilere ek prim ödemesi yapılıyor. Bu sayede hem emeklilik yaşı erkene çekiliyor hem de emekli olduktan sonra alınan maaş daha da yüksek oluyor. Örnek vermek gerekirse bir kişi 20 yıl boyunca ağır ve yıpratıcı bir işte çalışırsa 5 yıl erken emekli olma şansını elde ediyor.

son-dakika-emekli-olma-yasi-dustu-bunlari-yapanlar-aninda-emekli-olabilecek-2

KADINLAR İÇİN DOĞUM BORÇLANMASI ŞANSI

Devlet, kadınlara da doğum borçlanması ile birlikte erken emeklilik imkanı tanıyor. Doğum borçlanması Her çocuk için 2 yıl olmak üzere yapılabiliyor. Yani 3 çocuğu olan bir kadın 6 yıl erken emeklilik hakkını elde ediyor. Doğum borçlanması en fazla 3 çocuk için kabul ediliyor Daha fazla çocuk için doğum borçlanması yapmak mümkün olmuyor. Anneler, doğum borçlanması ile birlikte 2160 gün ek prim elde etmiş oluyor.

BAKIMA MUHTAÇ ÇOCUĞU OLAN KADINLAR

Diğer yandan devlet, Ağır engelli yani Bakıma muhtaç çocuğu olan annelere de erken emeklilik şansı veriyor. Bakıma muhtaç çocuğu bulunan anneler 1000 gün prim ödemeleri durumunda 1250 gün Ödemiş gibi kabul ediliyor diğer 250 gün yaştan düşülüyor. SSK, bağ-kur ve Emekli Sandığı Fark etmeden tüm bakıma muhtaç çocuğu olan anneler bu haktan yararlanabiliyor.

son-dakika-emekli-olma-yasi-dustu-bunlari-yapanlar-aninda-emekli-olabilecek-2-1

MALULEN ERKEN EMEKLİLİK

Erken emeklilik için diğer bir yöntem ise malulen emeklilik. Ancak bildiğiniz üzere malülen emekli olmanın bir takım şartları bulunuyor. En önemli şart ise sigortalı olan kişinin sigorta başlangıcından sonra çalışma hayatını önemli ölçüde etkileyecek bir meslek hastalığı ya da iş kazası geçirmiş olması. 1800 gün prim gün sayısını dolduran ve çalışma gücünün yüzde 60'ını kaybeden kişiler malulen emeklilik için başvuru yapabiliyor.