Son Dakika: Emeklilik Yaşını Öne Çekmek İsteyenlere Emeklilik Müjdesi…

Son Dakika: Emeklilik Yaşını Öne Çekmek İsteyenlere Emeklilik Müjdesi geldi. Erken emekli olmak için isteyenlere müjdeli haber var. İşte detaylar...

Ekonomi 01.09.2021 - 08:55 01.09.2021 - 08:55 Vural Pars

Uzun yıllar sigortalı olarak çalışan vatandaşlar, belli bir zaman sonra emekli olma hakkına sahiptirler.  Erken emekli olmak isteyen vatandaşlar erken emekli olmak için alternatif yollar aramaktadırlar. Erken emekli olmak isteyenler, erken emeklilik için vatandaşlara önemli bir fırsat sunulmaktadır. 730 gün erken emeklilik fırsatı için ayrıntılar haberlerimizde…

Sigortalı olarak uzun yıllar boyunca çalışmanın yanı sıra belli bir yaşa kadar bekleme zorunluluğu olan vatandaşlar, artık beklemeden emekli olma imkânına sahipler. Erken emekli olmak isteyen vatandaşlar için birçok fırsat mevcuttur.  730 gün erken emeklilik fırsatı bunlardan bir tanesidir. Emekli olmak isteyen vatandaşlar arasında heyecan yaratan 730 gün emeklilik müjdesi için bu fırsatı değerlendirmek istiyor. 2 yıl boyunca (730 gün) erken emeklilik için gerekli koşullar oluştuğu an emekli olma imkânı mevcuttur. Fakat askerlik borçlanması şartı da göz önünde bulundurulmalıdır.

Askerlik Borçlanması ile Erken Emekli Olma

Askerlik borçlanmasını ön planda tutarak erken emekli olmak isteyen kişiler borçlanma ile birlikte prim eksiklerini de tamamlamaları gerekir. Kadın vatandaşlarda doğum borçlanması ile birlikte erken emekli olma şansları mevcuttur. Doğum borçlanmasında en fazla 3 doğum için geçerlidir. Bunun yanı sıra erkekler ise askerlik süresini borçlanarak erken emeklilik hayalleri gerçeğe dönüştürebilirler. 99 yılından önce askerlik görevini yapan kişiler 18 ay askerlik borçlanmasını emeklilik süresine ilave edebilirler.

erken-emekli1

70 doğumlu olan ve 93 Kasım tarihi itibari ile askerlik vazifesini yerine getiren kişiler 1 Şubat 96 tarihi itibari ile sigortalı olarak çalışmaya başlamış iseler 6000 gün sigorta primi ve askerlik borçlanmasını dikkate almaz ise 2026 yılında emekli olma imkânına sahip olurlar. Gerekli olan koşulları taşıyan vatandaşlar SGK’ya dilekçe ile başvurmaları yeterlidir. Şartları yerine getirerek gerekli başvuruyu yapan kişiler emekli olabilirler.

Kadınların Erken Emeklilik Fırsatı

Kadınların erken emeklilik fırsatları erkeklerin farklıdır. Bu farklılıklardan bir tanesi doğum olayıdır. 3 doğuma kadar borçlanma imkânına sahip olan kadınlar, 6 yıl süre ile çalışan kadınlar 3 çocuğu kadar erken emeklilik fırsatını kullanabilirler.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@