Deprem bölgesinde yaşayan esnafın Halk Bankasına olan kredi borçları 6 ay süre ertelendi. Ertelemeden kaynaklı faizi ise hazine karşılayacak.

Kahramanmaraş merkezli 7,7 ve 7,6'lık şiddetinde gerçekleşen depremlerin ardından bölgede arama kurtarma çalışmaları son sürat devam ederken bölgedeki esnafa yönelik yeni bir karar alındı. Depremler nedeni ile zarar gören esnaf ve sanatkarların, esnaf kredi ve kefalet kooperatifleri kefaleti ile ya da doğrudan Halkbank'tan kullanmış oldukları düşük faizli kredi borçlarının 6 ay süre ile kararlaştırıldı.

Konuya ilişkin Cumhurbaşkanı Kararı, Resmi Gazete'nin mükerrer sayısında yayımlanarak kamuoyuna duyuruldu. İşte merak edilen konuya ilişkin detaylar ve daha fazlası siz değerli okurlarımız için haberimizde yer alıyor. Peki, o detaylar neler? İşte o sorunun cevabı
Alınan kararla, depremden etkilenen 10 ilde faaliyet gösteren, işleri zarar gören veya faal şekilde esnaflığı devam ettiremeyen esnaf ve sanatkarların sorunlarını hafifletmek adına, Halkbank tarafından Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birlikleri Merkez Birliğine (TESKOMB) bağlı bölge birliklerine ortak olan esnaf ve sanatkarlar kredi ve kefalet kooperatifleri (ESKKK) kefaleti ile ya da doğrudan düşük faizli kredi kullandırılmasına ilişkin kararlar kapsamındaki kredi borçlarının ertelenmesine ilişkin usul ve esaslar düzenlendi.

Esnaf ve sanatkarların karar kapsamında yer ala borçlarından, vadesi/taksit vadesi/hesap devresi henüz gelmemiş olmakla beraber 6 Şubat tarihinden itibaren 6 ay içinde dolacak olan ya da 6 Şubat tarihi itibarıyla vadesinden itibaren 90 günlük bekleme süresi içerisinde olan kredi borçları, başvuru şartı aranmaksızın vadesinde ilgili mevzuatına göre faiz tahakkuk ettirilerek vade tarihinden itibaren olmak üzere alınan karar doğrultusunda 6 ay süreyle ertelenecek. Faiz erteleme kararına ilişkin merak edilen detaylar için haberimizi okumaya devam edebilirsiniz.

TC Kimlik Son Rakamları 0-2-4-6-8 Olanlar Dikkat! 90.000 TL'ye Kadar Ödeme Verilecek TC Kimlik Son Rakamları 0-2-4-6-8 Olanlar Dikkat! 90.000 TL'ye Kadar Ödeme Verilecek

KREDİ FAİZİ BAKANLIK KARŞILAYACAK

Tahakkuk edecek bu faiz miktarı ise Hazine ve Maliye Bakanlığınca karşılanacak. Buna bağlı olarak, kredi itfa tablosu doğrultusunda, kalan tüm taksitler ise 6 ay süre ile ötelenecek. Konuya ilişkin Cumhurbaşkanı Kararı, Resmi Gazete'nin mükerrer sayısında yayımlanarak kamuoyuna duyurularak deprem bölgesinde yaşayan esnafların biraz da olsa yükü hafifletildi.
Alınmış olan karar kapsamında borçları ertelenmiş olan esnaf ve sanatkarlara, talep etmeleri halinde düşük faizli kredi kullandırılmasına ilişkin ilgili kararlar çerçevesinde Banka tarafından erteleme süresinde düşük faizli kredi imkanı sunulacak.

Bahsi geçen alınan kararlarda ertelemeye tabi borcu bulunanlara kredi açılmasını engelleyen hükümler uygulanmayacak.

Bu kararın yayımı tarihinden itibaren ertelenmiş olan krediler için erteleme süresi sonuna kadar takip işlemi başlatılmayacak. Bankanın aldığı bu karar kapsamında ertelenmiş olan kredilerden dolayı doğacak gelir kayıpları, esnaf ve sanatkarlar için Banka tarafından esnaf ve sanatkar kredilerine uygulanan cari kredi faiz oranı dikkate alınarak hesaplanacak.
Alınan bu karar, 6 Şubat'tan geçerli olmak üzere yürürlüğe girdi.