Evleneceklere 16 bin 394 Lira Çeyiz Yardımı Ödemesi. Geçim sıkıntısı ve kira nedeniyle ne yapacağını düşünen evlenecek kişiler için devlet 16 394 Türk Lirası çeyiz yardımı yapacağını açıkladı. Koşulları sağlayan kişilerin yararlanabileceği bu yardım ödemesi ilgili kişi adına nakit olarak yatırılır. Piyasada fiyatların sürekli yükseliş içinde olduğu düşünüldüğünde günümüzde evlenmek maddi açıdan daha da zor hale gelmiştir. Devlet yeni evlenecek kişilere destek olmak için çeyiz yardımı yapmakta ve evlenen çiftler ayrı ayrı başvuru yaptıklarında iki kat daha fazla yardım almaktadır. Böylece evlenme sürecinin daha kolay hale gelmesi planlanır. Çiftlerin ayrı ayrı yardıma başvuru yapabilmeleri maddi yönden avantaj sağlamaktadır.

Evleneceklere 16 bin 394 Lira Çeyiz Yardımı Ödemesi Detayları Nelerdir?

Devlet çeyiz yardımı alabilmek için ilk evliliğin yapılıyor olması gerekir. Bunun haricinde başka şartlar da istenmekte olup evlenecek olan kişinin 27 yaşından önce bankada çeyiz hesabı açmış olması ve bu hesaba 3 – 5 yıl birikim yapması da şartlar arasındadır. Yardım kapsamında ödenecek olan destek için üst limit ile ilgili Ocak ayında yeniden değerleme yapılacaktır. Şimdiki koşullara göre 12 bin 37 Türk lirası olan yardımın yeni hesaplama ile birlikte 16 bin 394 Türk lirasına çıkacağı ifade edilmiştir. Buna göre çeyiz yardımına yapılacak olan zam oranı yüzde 32,2 olarak belirlenmiştir. Yeni oran hesaplanırken birden fazla kalem dikkate alınmıştır.

son-dakika-evleneceklere-16-bin-394-lira-ceyiz-yardimi-odemesi-verilecek-basvuru-yaparak-alinaca1

Çeyiz Yardımı Nasıl Hesaplanır?

İlk kez evlenecek çiftlere verilen çeyiz yardımı hesaplaması yapılırken o an hesapta mevcut olan birikim tutarı dikkate alınır. Yani hesaplama düzenine göre 36 ay ile 47 ay arasında hesap kullanımı olanlar için birikim tutarının yüzde yirmisi esas alınır. Fakat ödenecek olan tutar mevcut rakamlara göre 8,693,56 Türk lirasından fazla olmayacaktır. 48 ay ile 59 ay arasındaki katılımcılar ise hesap birikim tutarının yüzde 22’si dikkate alınır. Buna göre ödenecek olan tutar en fazla 10.031,03 lira olacaktır. 60 ay ve üzerinde vadesi olanlarda ise birikim tutarının yüzde 25’i üzerinden işlem yapılır ve toplam tutar 12.037,24 Türk lirasını geçmeyecektir.