Milyonlarca vatandaş EYT düzenlemesini yakından takip ediyordu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan EYT düzenlemesi hakkında önemli açıklamalarda bulundu. İşte detaylar…

Milyonlarca vatandaş EYT düzenlemesini yakından takip ediyordu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan EYT düzenlemesi hakkında önemli açıklamalarda bulundu. İşte detaylar…


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan EYT düzenlemesini açıkladı. Sosyal medya hesabından yapılan açıklamaya binlerce yorum yapıldı. Yapılan düzenlemenin detaylarını vatandaşlar araştırmaya başladı. Başkan Recep Tayyip Erdoğan, EYT yaş sınırı, staj sigortası ve daha birçok konu hakkında açıklama yaparak detaylara netlik getirdi.

Ekran Resmi 2022-12-28 23.44.31


SON DAKİKA! EYT Düzenlemesi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Tarafından Açıklandı!


Son zamanların en çok konuşulan konularından biri olan EYT ile ilgili olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan sosyal medya hesabı Twitter’ dan da önemli açıklamalarda bulundu. Bu bağlamda EYT ile ilgili düzenlemenin detayları kamuoyu ile paylaşıldı. Başkan Erdoğan geçtiğimiz günlerde EYT düzenlemesinin yeni yıla kalmayacağını zaten belirtmişti. 


2023 yılına girmeden gelen EYT düzenlemesinin ayrıntıları merak konusu oldu. Binlerce kişinin yakından takip ettiği bu sürecin detayları bugün gerçekleştirilen zirvenin ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklandı. 


Başkan Recep Tayyip Erdoğan “Aziz milletim, değerli basın mensupları sizleri en kalbi duygularımla, muhabbetle selamlıyorum. Bugün ülkemizin tüm tartışma alanlarını, milletimizin her kesimin beklentilerini çözmüş olarak 2023'e girme kararlılığımızın son örneği olan EYT ile ilgili düzenleme müjdesiyle huzurundayım. Kamuoyunda emeklilikte yaşa takılanlar yani EYT olarak bilinen düzenleme uzun süre kapsamlı çalışmanın ardından nihai halini almıştır.

Ülkemizdeki sosyal güvenlik sistemini, sürdürülebilir, makul, adil seviyeye getirilmesi hususunda önemli reformlara imza atmış hükümetiz. Geçmiş yıllardaki gerçeklerden kopuk uygulamalar sebebiyle kamu bütçesine büyük yük bindiren sosyal güvenlik sistemini yönetilebilir hale getirmek için çok çalıştık, uğraştık.

Elbette her reform, düzenleme beraberinde yeni tartışmaları da getirmiştir. Bunlardan biri de 1999 düzenlemesine göre emeklilikte yıl ve prim günü şartını doldurduğu halde yaş şartı sebebiyle beklemek zorunda kalan çalışanlarımızın talepleridir. Prensip olarak 20 veya 25 yıl çalışmış kişinin çalıştığı süreden çok daha uzun dönem emekli maaşı alabileceği sistemin sürdürebilir olmadığına inanıyoruz.

Geçmiş yıllarda bunun acısı çok yaşanmıştır. Sistemin idamesine zarar vermeden ülke ekonomisi üzerine kaldıramayacak yükler bindireceği için uzun yıllar böyle bir düzenlemeye sıcak bakmadık. 85 milyon hep birlikte ortak geleceğimizi düşündüğümüz için konuyu derinlemesine incelemeden, hesabını kitabını sağlamca yapmadan herhangi taahhüt altına girmek istemedik.

Küresel krizin ülkemize etkileri sebebiyle sıkıntı yaşayan sabit gelirli vatandaşlarımızın yanlarında olduğumuzu yüksek oranlı asgari ücret, memur ve emekli maaşı artışıyla gösterdik, gösteriyoruz. Küresel krizin ülkemize etkileri sebebiyle sıkıntı yaşayan sabit gelirli vatandaşlarımızın yanlarında olduğumuzu yüksek oranlı asgari ücret, memur ve emekli maaşı artışıyla gösterdik, gösteriyoruz.

Asgari ücret rakamı da bu iradenin bir tezahürüdür. 1999 öncesi işe başlayan çalışanlarımızın emeklilik yaşı ile beklentilerini karşılayan adımın müjdesi ile kendilerine desteğimizi sergileme yoluna gidiyoruz. Devlet için fedakarlık anlamına gelen düzenlemeyle birlikte sistemi her türlü tartışmadan arındırarak yerli yerine oturtmuş olacağımıza inanıyorum. Her konuda her zaman olduğu gibi bu düzenlemeyi milletimiz için yapıyor ve adıyoruz.

Hatırlayacak olursak ülkemizde emekli olabilmek için üç şartı, prim ödeme gün sayısı, sigortalılık süresi ve yaşı tamamlamak gerekiyor. Yaptığımız düzenleme şartlardan ilk ikisini tamamlamış olup da sadece yaş sebebiyle emeklilik bekleyenleri kapsıyor.  Yaş şartı olmadan emekliliğe imkan sağlayan düzenlemeyi SSK, Bağkur, Emekli Sandığı ayrımı olmaksızın mevcut yapıdaki herkes için geçerli kılıyoruz. Bu düzenleme ilk çıktığında 5.6 milyon emekli varken bugün 13.9 milyon emekliye hizmet veren Türkiye'ye ulaştık.

Evde bakım maaşı alanlara ikramiye! 3’de 2’sine yatacak! Evde bakım maaşı alanlara ikramiye! 3’de 2’sine yatacak!

Sosyal güvenlik sistemimizin aktif, pasif dengesini korumayı başarıyoruz. Emekli maaşlarında yıllar içinde yaptığımız yüksek oranlı artışlarla reel olarak bu kesimi kendi geliri ile geçinebilmesine imkan sağlayacak seviyeye çıkardık. Bugün 2 milyon 250 bin vatandaşımız emekli olma hakkına kavuşuyor. Emeklilik hakkının kullanılması hususunda herhangi yaş sınırı uygulanmayacaktır” ifadelerini kullandı.