Son Dakika EYT Gelişmesi Yaşandı Cumhurbaşkanı Sorulara Cevap Verdi

Son Dakika EYT gelişmesi haberini merak edenler için duyuru yapıldı. Emeklilikte Yaşa Takılanlar, uzun süredir vatandaşlarımız ve emekli olmak isteyenler için merak edilmektedir.

Ekonomi 06.06.2021 - 00:06 06.06.2021 - 00:07 Berkay Keskin

Son Dakika EYT gelişmesi haberini merak edenler için duyuru yapıldı. Emeklilikte Yaşa Takılanlar, uzun süredir vatandaşlarımız ve emekli olmak isteyenler için merak edilmektedir. Son Dakika haberi olarak Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sayın Bilgin'in EYT ile ilgili açıklamaları gündem oldu. 

Bakan Bilgin'den EYT ile ilgili henüz bir açıklama gelmedi. Önümüzdeki günlerde yapılacak görüşmeler sonrasında EYT ile ilgili sonuçların belirlenmesi bekleniyor. EYT'liler için son açıklamayı da Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan vermişti. Bu konu ile ilgili son dakika gelişmeler şu şekildedir...

EYT'lilerin Durumu Ne Olacak?

Erken emeklilik son günlerde oldukça aranan bir terim olmaktadır. 8 Eylül 1999 yılından önce kadın emekli olmak isteyen kişiler 20, erkek emekli olmak isteyen kişiler ise 25 yıl sigortalı olması durumunda emekli olabiliyorlardı. 8 Eylül 1999 yılında çıkan karar ile birlikte, emeklilik yaşı kadınlarda 58, erkeklerde ise 60 olarak belirlendi. 

Bu belirlenme sonrasında vatandaşlar oldukça mağdur bir durumda beklemektedirler. EYT ile ilgili çalışmaları Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan ne kadar ertelese de EYT bekleyen kişiler, bu durumu sürekli olarak gündemde tutmaktadırlar. 

2021 Yılında EYT Çıkacak mı?

Yeni göreve gelen Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin'in bu konu ile ilgili ne çalışmalar yapacağı ve EYT ile ilgili adımları merak edilmektedir. Bakan Vedat Bilgin, EYT ile ilgili yapacağı çalışmalarda, EYT'lilere umut mu olacak ileri zamanlarda belli olacaktır. EYT ile ilgili çalışmaların yapılacağı tahmin edilse de bu konu ile ilgili henüz net bir aşama kaydedilmemiştir. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan EYT İle İlgili Açıklama Yaptı

Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan emeklilikte yaşa takılanlar ile ilgili açıklamalarda bulundu. EYT ile ilgili, bu konunun kapanması gerektiğini vurgulayan Cumhurbaşkanı "Tutturmuş EYT. İskandinav ülkeleri bu sistemle battı. Bizim ülkenin başına da bu erken emekliliği dolayanlar maalesef bunun bedelini ödeyecekler ve ödediler. Niçin erken emeklilik? Ne zaman emekli olması gerekiyorsa o zaman emekli olsun ve parasını en güzel şekliyle alsın. Milletimizin zararına olan bir şeye asla yokum. Seçim kaybetsek de yokum" açıklamalarında bulundu. 

EYT Çıkarsa Kimler Emekli Olacak?

Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan açıklamaları ile birlikte bu konunun kapanmadığını düşünen EYT'liler konuyu gündemde tutmaya devam edecekler. 1999 yılından önce işe giren vatandaşları etkileyen bu sistemde bugün EYT onayı verilse yaş yüzünden emekli olamayan kişilere emeklilik yolu açılacaktır. 

SGK'nın belirlediği mevzuatlara göre, Emekli olmak isteyen vatandaşların prim günü ve yaş şartının ikisini de tamamlaması gerekiyor. Eğer EYT yasası onaylanırsa, ilk işe giriş tarihleri ile birlikte prim ve gün şartlarına göre belli yaşlardaki emeklilik bekleyen kişiler emekli olabileceklerdir. EYT çıkması durumunda kadınlar için 20 yılı dolduran prim günü ile birlikte 5000 gün sonunda emekli olabileceklerdir. Erkeklerde ise 25 yıl prim günü doldurması ile birlikte 5000 prim şartına uygun olan kişiler emekli olabileceklerdir. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@