Son dakika haberleri EYT ile ilgili gelmeye devam ediyor. Bugün yapılan açıklama yaklaşık 6 milyon EYT'liyi mest etti. EYT'lilere bomba maaş hesabı emeklilik için ise 49 yaşı tamamlama şartı geldi.

EYT son dakika haberleri gelmeye devam ediyor. Milyonlarca vatandaş bayram etti. Emeklilik için yeni formüller için yeni bir düzenleme de gündeme geldi. 2022 EYT düzenlemesi kapsamında 49 yaşını doldurmuş bir kişi 700 gün prim desteği sayesinde emekli olabilecek. Böylece EYT’liler için etkili bir prim desteğinin ortaya konulması da hedefleniyor! Özellikle 49 yaş sınırına takılı olanlar için yeni bir fırsatın varlığından da söz etmek mümkün oluyor. Öte yandan son zamanlarda farklı formüller üzerinde durulduğu da biliniyor. Düzenlemelerde üstünde durulan en büyük madde yaş konusu. Kararların verilmesinde en hakim görüş, belirli bir yaşın altında olanlar için emeklilik kararının çıkmaması. EYT’liler için bir düzenleme çıksa bile bu sınır 49 yaş olarak bildiriliyor. Yaşta sınır şartı 49 yaşın tamamlanması ve 50 yaşın içinde olması şeklinde güncellenebilir. Bu duruma ek düzenlemeler de gelerek, mağduriyetler büyük ölçüde giderilebileceği meclisin gündeminde yer alıyor.

Maaş Hesabı Devreye Girecek!

SON DAKİKA HABERİ: EYT'de hükümet tamam dedi! EYT'lilere flaş maaş hesabı emeklilik için ise 49 yaşı tamamlama şartı... EYT düzenlemesi için 1999 yılı öncesi sigortalı olan kişiler göz önünde tutuluyor. Maaş hesabı ise gözden kaçan bir detay olarak değerlendiriliyor. Bu durumda çalışanların işe giriş tarihlerine göre değerlendirme yapılacağı açıklandı. 1999 yılında işe girenler ile 2000 ve 2008 yılı arasında işe girenler için maaş bağlama oranlar değişiklik gösteriyor. Aynı durum 2008 yılından sonra işe girenler için de geçerli. 2000 öncesi dönemlerde aylık maaş bağlama rakamları oldukça yüksek iken, bir sonraki dönem için bu oran düşüşe geçiyor. Burada avantajlı durum ise EYT’liler için yüksek primlerin maaşa yansıyacağı oluyor. Prim ödeme tutarları büyük ölçüde belirleyici olacak.

Atatürk Üniversitesi, Çeşitli Branşlarda 99 Yeni Personel İçin Kapılarını Açıyor! Atatürk Üniversitesi, Çeşitli Branşlarda 99 Yeni Personel İçin Kapılarını Açıyor!

EYT İçin İlk Adım Ne Zaman Atılacak?

EYT’liler için 3’lü maaş hesabında farklı aylık bağlama oranları ve buna bağlı olarak güncelleme katsayıları ile emekli maaşları hesaplanacak. Bu aşamada 3600 ek gösterge, EYT düzenlemesi açısından oldukça kritik. Öncelikle EYT öncesi 3600 ek gösterge düzenlemesinin tamamlanması bekleniyor. Tamamlanan düzenlemelerin TBMM’ye ulaşmasının ardından Çalışma Bakanlığı tarafından çalışmalar başlatılacak. EYT’liler için birçok formül kapıdayken, uzmanlar somut bir adım için 2022 yılının ikinci çeyreğinin kullanılacağını söylüyor.