Son dakika haberi! Maaşlara 500 TL iyileştirme yapıldı, toplam enflasyon farkı eklenecek!

İşçilerini yakından ilgilendiren hükümet ve işçi konfederasyonu arasında yapılan görüşmeler sona erdi. 2021-2022 dönemi için kamu çalışanlarına müjdeli haber geldi.

Ekonomi 11.08.2021 - 16:08 11.08.2021 - 16:08 Volkan Arık

Son dakika haberi: Kamu çalışanlarının maaşlarının yeniden düzenlenmesi için yapılan toplu sözleşme görüşmeleri sona erdi. Kamu çalışanlarına 2021-2022 döneminde verilecek olan ücretler ve enflasyon farkı da bu görüşmelerin sonunda netleşti. Yapılan açıklamaya göre kamu işçileri yeni yılda ilk 6 aylık dönemde ikinci 6 aylık dönemde ise %5 enflasyon farkı alacak. Ayrıca en düşük maaşa 500 TL iyileştirme yapılırken memur maaşlarında taban ücret 4 bin 100 lira oldu.

Hükümet ile Türk-İş ve Hak-İş arasında 31 Mayıs tarihinde başlayan 2021 yılı kamu toplu iş sözleşmeleri çerçeve Protokolü ile ilgili görüşmeler bugün sona erdi. Görüşmeler sonucunda anlaşmaya varılırken en düşük maaş alan kamu işçisine 500 lira iyileştirme yapıldı. Yapılan iyileştirme ile birlikte kamuda çalışan işçilerin taban maaşı 4 bin 100 liraya yükseldi. 2021-2022 yılında kamu çalışanlarının maaşlarını ise ilk 6 ayı için ikinci altı ay için %5 enflasyon farkı oranında zam yapıldı.

son-dakika-haberi-maaslara-500-tl-iyilestirme-yapildi-toplam-enflasyon-farki-eklenecek

TOPLANTI SONRASI ÇALIŞMA BAKANI AÇIKLAMA YAPTI

Kamu çalışanlarının toplu sözleşmelerine ilişkin bugün yapılan son toplantının ardından Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin açıklama yaptı. Bilgin açıklamasında basın mensuplarının karşısında Toplu sözleşme imzasını atmak istediklerini belirtirken “Türkiye tarihsel olarak zor bir coğrafyada bulunan bir ülke. Bu ülkenin sorun çözme kabiliyeti çok yüksek. Finansal krizler çıkararak, Akdeniz'de Türkiye'nin önünü kesmeye çalışanlara Türkiye'nin her zaman vereceği bir cevabı vardır. Türkiye bölgesel bir güç olmuştur. Türkiye büyüdükçe uzun vadeli büyümeyi sağlıklı sürdürmenin yolu birkaç yıl bunu devam ettirmektir. Yüzde 5, 7 büyüdük dediğimiz zaman bu refah yaratacaktır. Bu toplu pazarlığın geldiği aşamada ümit ediyorum, çalışan ve kamuoyunu tatmin edecek bir aşamaya geldik. Türkiye çalışanları enflasyona ezdirmeyecek. Bunları dikkate alarak emeğin korunmasını kapsayacak bir toplu sözleşmeye dönüştürmek için meseleye yaklaştık." dedi.

TÜM İŞÇİLERE YÜZDE 27.10 ORANINDA ZAM YANSIYACAK

Çalışma Bakanı Vedat Bilgin açıklamasının devamında en düşük kamu işçisinin aldığı ücrete 500 lira düzenleme yaptıklarını belirtirken bunun seyyan yapılan en yüksek zam olduğunu söyledi. Yapılan pazarlıklar sonucunda bu rakamın toplam zam oranından da etkileneceğini belirten Bilgin, toplu sözleşmede en düşük ücretli işçilerin %34.62 oranında zamdan yararlanacağını söyledi. Bilgin açıklamasının devamında kamu çalışanlarının ilk 6 aylık dönem için yüzde 12 ikinci 6 aylık dönem için ise %5 zam artı enflasyon zammı alacağını dile getirdi.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@