Son dakika haberi: Meclisten geçti! O paralar 5 yıl geriye dönük iade ediliyor hem de faiziyle. Almak için başvuru şart!

Milyonlarca kişinin beklediği karar mecliste kabul edildi. O paralar geri iade ediliyor hem de faizi ile ödenecek. Ödemeleri almak için başvuru şartları ve detaylar haberimizde...

Ekonomi 16.10.2021 - 09:34 16.10.2021 - 09:34 Volkan Arık

Son dakika haberi: Meclisten geçti! O paralar 5 yıl geriye dönük iade ediliyor hem de faiziyle. Almak için başvuru şar. Milyonlarca kişinin beklediği güzel haber bu sabah itibarıyla verildi. 5 yıl geriye dönük olarak o paralar iade edilecek Üstelik de faizleri de geri ödenecek. Esnaf ve çiftçiler bu ödemeler sayesinde rahat bir nefes alacak. Peki başvurular nasıl yapılacak? Devletten geri ödeme almak için ne yapmak gerekiyor?

TBMM'de son yapılan görüşmeler sonucunda çiftçilerden alınan Stopaj Vergisi’nin 5 yıl geriye dönük iadesine ilişkin düzenleme kabul edildi. Yani çiftçilerin ödediği paralar geri iade edilecek üstelikte faizi ile birlikte. Artık tarımsal desteklerden de kesinti yapılmayacak. Alınan bu kararla birlikte çiftçi kayıt sistemine kayıtlı olan yaklaşık 2 milyon çiftçiye faizleri ile beraber 5 milyar lira ödeme yapılması bekleniyor. Bundan sonra çiftçilerin beyanname vermesine gerek kalmayacak. Vergi ödemeleri kaynaktan kesinti olarak yapılacak. Mecliste alınan bu karar 1 Ocak 2022 tarihinde yürürlüğe girecek. Konaklama vergisi ise 2023 yılında ertelendi.

son-dakika-haberi-meclisten-gecti-o-paralar-5-yil-geriye-donuk-iade-ediliyor-hem-de-faiziyle-alm-3

2 MİLYON ÇİFTÇİNİN GERİ İADESİ YAPILACAK

Meclis genel kurulunda dün yapılan görüşmelerde vergi kanunu ile bazı kanunlarda değişiklik yapılmasına dair kanun teklifi oy çokluğu ile kabul edilerek yasalaştı. Yeni kanuna göre, kamu kurum ve kuruluşları tarafından yapılan tarımsal destek ödemeleri üzerinden Tevkif edilerek tahsil edilen geliri vergisi, çiftçilerin yetkili vergi dairelerinde Dava açma ve açmışlarsa da vazgeçme şartı ile geri iade edilecek. Vergiler tahsil tarihinden itibaren geri dönerek hesaplanacak ve faiziyle iade edilecek.

son-dakika-haberi-meclisten-gecti-o-paralar-5-yil-geriye-donuk-iade-ediliyor-hem-de-faiziyle-alm-1

BAŞVURU NASIL YAPILIR?

Çiftçilerin paralarını geri alabilmek için başvuru yapmalarına gerek yok. Çiftçi kayıt sistemine kayıtlı olan tüm Çiftçiler için ödeme yapılacak. Yapılan hesaplamalar sonrasında paralar çiftçilerin banka hesaplarına faiz ve birlikte iade edilecek.

Düzenlemeden yararlanmak isteyenlerin vazgeçilen davalarla ilgili daha önceden verilmiş ve kanun yolu tüketilmemesi kararlar uyarınca taraflara tebliğ edilmesine bakılmaksızın işlem yapılmayacağı belirtildi. İdarece açılmış davalar devam etmeyecek, faiz yargılama giderleri ve vekalet ücretlerine hükmü edilmeyecek. Eğer daha öncesinde paralarla ilgili karar verilmişse ödeme yapılmayacak.

son-dakika-haberi-meclisten-gecti-o-paralar-5-yil-geriye-donuk-iade-ediliyor-hem-de-faiziyle-alm-2

KİMLER YARARLANABİLİR?

TBMM'de kabul edilen bu değişiklik tüm çiftçileri kapsıyor. Daha önce gelir vergisi ödeyen ve çiftçi kayıt sistemine kayıtlı olan Çiftçiler ödedikleri stopaj kesintisini geri alabilecek. Yukarıda da belirttiğimiz gibi çiftçilerin ödemelerden faydalanması için bir başvuru yapması gerekmiyor. Destek ödemesi aldıkları banka hesabı üzerinden geri iade paralarını da tahsil edebiliyor. 1 Ocak 2022 tarihinden itibaren yasa yürürlüğe girerken çiftçilerin de bu tarihten itibaren paralarını geri olabileceği ifade edildi. Ayrıca çiftçiler bu yasa sonrasında beyanname hazırlamak zorunda da kalmayacak.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@