Son dakika haberi! Milyonlarca kişinin yeni zamlı maaşları açıklandı! Tam 4 bin lira oldu, çalışanlara büyük zam!

Asgari ücret zammı ile ilgili son dakika flaş gelişmeler yaşandı. Merakla beklenen asgari ücret zammından yeni rakamlar ortaya çıkıyor. 2022 asgari ücret zammı ile ilgili net rakamlar haberimizde...

Ekonomi 09.11.2021 - 09:42 09.11.2021 - 09:42 Volkan Arık

Milyonlarca çalışanın büyük bir merakla beklediği asgari ücret zammına ilişkin yeni rakamlar netleşmeye devam ediyor. Yeni yılda asgari ücret kaç para olacak sorusu milyonlarca kişi tarafından araştırılırken peş peşe gelen açıklamalarla en az 3500 TL olacağı ortaya çıkmıştı. Asgari ücret tespit Komisyonu görüşmeleri önümüzdeki günlerde başlayacak. Ancak bunun öncesinde 5 ayrı zam oranı ile asgari ücret yeniden değerlendiriliyor. Hatta net asgari ücretin 4000 lira olacağı yönünde iddialar bile var. Eğer Asgari ücret 4000 TL olursa 2021 yılına göre artış oranı %42 olacak. Asgari ücretin 4000 TL olması durumunda brüt olarak 5064 TL olacağı ifade edildi. Bu da işverene aylık 5 bin 950 TL maliyet demek olacak. İşte asgari ücret zammı ile ilgili son bilgiler…

Milyonlarca çalışan ve işverenin Büyük bir merakla beklediği asgari ücret zammı ile ilgili yeni gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. Yeni yılda asgari ücret zam oranları ile ilgili 5 farklı formül gündemde. Bunlardan biri de asgari ücretin net 4000 TL olması. Asgari ücret artışı 8 milyon kişi tarafından bekleniyor. Özellikle bu yıl Enflasyonun giderek artması nedeniyle geçtiğimiz yıllara göre beklenti daha da yüksek. Kulislerde ise asgari ücretle ilgili tahminler dolaşmaya devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat bilgini yaptığı açıklamada Asgari ücretin 2022 yılında en az 3 bin 500 TL olması gerektiğini söylemişti. Yeni yılda asgari ücret zammının rekor olması beklenirken 3500 TL ile 3700 TL arasında bir rakam öngörülüyordu. Ancak son tahminler Asgari ücretin net 4000 TL olabileceği yönünde.

son-dakika-haberi-milyonlarca-kisinin-yeni-zamli-maaslari-aciklandi-tam-4-bin-lira-oldu-calisanl-3

3500 TL İLE 4500 TL ARASI KONUŞULUYOR

Asgari ücret 2021 yılında net 2826 TL olmuştu. Ancak artan enflasyon ve döviz kuru nedeniyle Yeni yılda en az 3500 TL olacağı konuşuluyor. Bunun yanında kulislerde dolaşan iddialara göre asgari ücret 4 bin 500 liraya kadar çıkabilir. Bu durumda asgari ücrete neredeyse yüzde elliye yakın zam gelmiş olacak. İşçiler zam oranlarından memnun ancak işverenler için durum biraz farklı. İşverenlere göre Asgari ücretin 4000 TL olması durumunda bile maliyet brüt asgari ücrette 5950 TL'ye ulaşacak. Tek bir işçi için 5 bin 950 TL maliyeti olacak olan işverenler istihdamın düşeceğini düşünüyor.

son-dakika-haberi-milyonlarca-kisinin-yeni-zamli-maaslari-aciklandi-tam-4-bin-lira-oldu-calisanl-2

ENFLASYON ORANI GÖZ ÖNÜNDE BULUNDURULACAK

2022 asgari ücret zammı geçtiğimiz yıllara göre daha yüksek olacak. Zaten hükümetten yapılan açıklamalarla da bu durumu kesinleşmişti. Yeni asgari ücretin belirlenmesinde en etkili olacak rakamlar ise enflasyon oranları olacak. 2021 asgari ücret zammı enflasyon rakamlarının 7 puan üstünde olmuştu. 2022 yılında da Enflasyonun 7 puan üstünde zam yapılması durumunda bile rekor bir zam gelmiş olacak.

son-dakika-haberi-milyonlarca-kisinin-yeni-zamli-maaslari-aciklandi-tam-4-bin-lira-oldu-calisanl-1

ASGARİ ÜCRETLİ KORUNACAK

Yapılan son açıklamalar da çalışan temsilcileri, hükümet ve işveren temsilcileri enflasyon karşısında Asgari ücretli çalışanların korunması gerektiğini savunmuştu. Ancak 5950 TL'lik bir maliyet işveren temsilcileri içinde yüksek görünüyor. Gözler şimdi Aralık ayında yapılacak olan asgari ücret tespit Komisyonu toplantılarına çevrilmiş durumda. Bakan Bilgin tarafından yapılan açıklamada 3500 TL tahmini bulunurken toplantılarda bunun daha üstünde bir rakama anlaşılabileceği de konuşuluyor.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@