Son dakika! İhtiyaç, taşıt, konut kredisi çekenlere kötü haber! Banka borcuna yeni düzenleme geldi, aman dikkat!

Son dakika! İhtiyaç, taşıt, konut kredisi çekenlere kötü haber! Banka borcuna yeni düzenleme geldi, aman dikkat! Resmi gazetenin bugünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Ekonomi 15.07.2021 - 13:48 15.07.2021 - 13:48 Volkan Arık

Son dakika haberi bankalardan konut, İhtiyaç ve taşıt kredisi çeken vatandaşlar için geldi. Bugün resmi gazetenin sayısı yeni sayısında yayımlanarak yürürlüğe giren düzenlemeye göre bankalara borcu olanların borcunu ödememesi durumunda resmi tatil günleri ve pazar günleri hariç borçlu ile iletişim kurma süresi arttırıldı. Banka borcu olanların dikkat etmesi gereken haberin detayları haberimizde.

son-dakika-ihtiyac-tasit-konut-kredisi-cekenlere-kotu-haber-banka-borcuna-yeni-duzenleme-geldi-1

Son dakika! İhtiyaç, taşıt, konut kredisi çekenlere kötü haber! Banka borcuna yeni düzenleme geldi, aman dikkat! Bankacılık düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından hazırlanan yeni yönetmelik bugün Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi. BDDK, Varlık Yönetim şirketlerinin kuruluş ve faaliyet esasları ile devre alınacak alacaklara ilişkin işlemler hakkında yeni düzenlemeye gitti. Yapılan düzenlemeye göre ilgili madde uyarınca bildirimde bulunulmasına rağmen borcun ödenmemesi halinde resmi tatil ve pazar günleri hariç olmak üzere bankalar sadece 09.00-20.00 saatleri Arasında Borçlu ile iletişim kurabilecek.

son-dakika-ihtiyac-tasit-konut-kredisi-cekenlere-kotu-haber-banka-borcuna-yeni-duzenleme-geldi-2

Üçüncü kişilere borçla ilgili bilgi verilemeyecek

Bankalara borcu olan vatandaşlara gönderilen icra evrakları sonrasında borcun hala ödenmemiş olması durumunda bankaların artık iletişim kurma Hakkı bulunuyor. Ancak bankalar, borçla ilgili olarak kesinlikle üçüncü kişilere bilgi veremeyecek. Ayrıca belediye kat arasından yayınlanan yeni yönetmelikle beraber finansal tüketicilerin korunması ve alacakların takibine yönelik süreçler detaylı şekilde düzenlendi.

son-dakika-ihtiyac-tasit-konut-kredisi-cekenlere-kotu-haber-banka-borcuna-yeni-duzenleme-geldi-3

Resmi tatiller ve pazar günleri arama yapılamayacak

Yapılan yeni düzenlemeye göre ilgili maddeler uyarınca bildirimde bulunulmasına rağmen borcun ödenmemesi halinde bankalar resmi tatil günleri ve pazar günleri hariç olmak üzere sadece 09.00-20.00 Saatleri arasında Borçlu ile iletişime geçebilecek. Bu saatler dışında Borçlu ile iletişim kurulması yasaklandı. Aynı zamanda borç hakkında üçüncü kişilere bilgi vermekte yasak.

son-dakika-ihtiyac-tasit-konut-kredisi-cekenlere-kotu-haber-banka-borcuna-yeni-duzenleme-geldi-3-1

Borçluların şikayetleri artmıştı

Son dönemlerde özellikle hukuk büroları tarafından aranan borçluların bu konuda şikayetleri artmıştı. Bankacılık düzenleme ve Denetleme Kurulu da bu şikayetleri göz önünde bulundurarak borçluların aranması saatlerinde düzenleme yaptı.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@