Son dakika kredi haberi! Faiz indirimi başladı. İhtiyaç, konut, taşıt kredisi güncel faiz oranları en dibe düştü. Son dakika kredi faiz indirimi haberi gündeme bomba gibi düştü. Kredi faizleri tüm zamanların en düşüğüne çekildi. Acil nakit paraya ihtiyacı olan vatandaşlar kamu bankalarından düşük faizli kredi kullanma şansına sahip olabilir. Konut kredisi, ihtiyaç kredisi, ticari kredi virgülü taşıt kredisi gibi tüm kredilerde bankaların faiz indirimi az önce başladı. Peki güncel kredi faiz oranları nasıl? 8 Kasım 2021 güncel kredi faiz oranları ve detaylar haberimizde...

Merkez Bankası son dakika açıklaması ile birlikte kredi faiz oranlarında indirim yapıldığını duyurdu. Acil nakit paraya ihtiyacı olan vatandaşlar için müjdeli haber az önce bankalar tarafından da verildi. Bankalar, tüm kredilerde faiz oranlarını adeta en dibe çekti. Eylül ayında kredi faiz indirimi ile ilgili ilk hamleyi yapan Merkez Bankası, politika faizinin 'dan 'e düşürmüştü. Kredi faiz indirimi konusunda Ekim ayında 2 hamle yapan Merkez Bankası politika faizini 'ya kadar düşürmüştü. 25 Ekim'de Merkez Bankası tarafından yapılan son açıklamada ise kamu bankaları konut ve ticari kredi faizlerinde de indirim yapıldığı duyurulmuştu. Peki güncel faiz oranları ne kadar oldu? 8 Kasım 2021 taşıt, ihtiyaç, konut kredisi güncel faiz oranları ve detaylar haberimizde...

son-dakika-kredi-haberi-faiz-indirimi-basladi-ihtiyac-konut-tasit-kredisi-guncel-faiz-oranlari-e-2

TİCARİ KREDİ FAİZ ORANLARI

Merkez Bankası son dakika açıklaması yaparak bankalar tarafından sağlanan kredilere uygulanan ağırlıklı ortalama faiz in düşürüldüğü ifade edildi. 3 Eylül tarihinde bankalarda ticari kredi faizleri ortalaması yüzde 21.62 iken 29 Ekim tarihinde ise bankaların ticari kredi faiz oranları yüzde 19.38'e kadar düştü.

KONUT KREDİSİ FAİZLERİ DEĞİŞMEDİ

Ticari kredi faiz oranları geri düşerken konut kredisinde ise faiz oranları aynı kaldı. 3 Eylül tarihinde konut kredisi faiz oranları yüzde 17. 88 olarak açıklanırken 22 ekim tarihinde yüzde 17.95 29 Ekim tarihinde ise yüzde 17.53 olarak açıklandı. Yani bu oranlar göz önünde bulundurulduğunda konut kredisi faiz oranlarında çok büyük bir oynama olduğu söylenemez.

son-dakika-kredi-haberi-faiz-indirimi-basladi-ihtiyac-konut-tasit-kredisi-guncel-faiz-oranlari-3

İHTİYAÇ KREDİSİ TAKSİT SAYISI DÜŞÜRÜLDÜ

Bankacılık düzenleme ve Denetleme Kurumu Ekim ayının başlarında ihtiyaç kredisi ile ilgili bazı düzenlemelere gitti. 1 Temmuz tarihinde Bankacılık düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından ihtiyaç kredisi risk ağırlıkları arttırıldı. 16 Eylül tarihinde ise 50.000 TL ve üstü Tüketici kredilerinde genel vade sınırı 36 Aydan 24 aya düşürüldü. Yani 50.000 TL ve üstünde kredi kullanacak olan vatandaşlar sadece 24 ay taksit yapabiliyordu. İhtiyaç kredileri 22 Ekim tarihinde 23.35 olan ağırlıklı ortalama faiz 29 Ekim tarihinde ise 23.28 olarak gerçekleşti. Yani genel anlamda faiz indirimi ticari kredilerde gerçekleşmiş olduğu ihtiyaç kredisi ve konut kredisi gibi krediler daha stabil şekilde ilerlemeye devam ediyor.

son-dakika-kredi-haberi-faiz-indirimi-basladi-ihtiyac-konut-tasit-kredisi-guncel-faiz-oranlari-1

TAŞIT KREDİSİ FAİZ ORANLARINDA SON DURUM

Taşıt kredisi faiz oranlarında da büyük bir gerileme yaşanmadı ancak bir düşüş yine de söz konusu. 3 Eylül haftasında taşıt kredisi ağırlıklı ortalama faiz yüzde yirmi 1.37 iken 1 Ekim haftasında ise 20.37 olarak gerçekleşti. Taşıt kredilerinde ağırlıklı ortalama faiz 22 Ekim haftasında yüzde yirmi No 66 olurken 29 Ekim haftasında ise yüzde 20.33 oldu.