2022 memur ve emekli maaşı enflasyon farkıyla Ocak 2023 zammı belli oldu! İşte 6 aylık TÜİK TEFE TÜFE rakamları açıklaması

Memur ve emekli maaşı 2022 enflasyon farkı Ocak 2023 zammı hesaplandı! İşte TÜİK TEFE TÜFE Rakamları... 2022 yılının ilk yarısının sonunda memur ve emekli maaşlarına, enflasyon oranları göz önünde bulundurularak büyük bir zam yapılmıştı. Ancak küresel ekonomik kriz yüzünden ne yazık ki Türk parası yine değer kaybetmeye devam etti. Ardından da elbette ekonomi yasalarının gereği enflasyon ve gittikçe düşen yaşam şartları geldi.

Durum ülkede yaşayan memur ve emekliler ile birlikte yaşayan tüm aile fertlerinin yaşam seviyelerine olumsuz bir şekilde yansıdı. Henüz yılın son üç ayına girilmişken 2023 yılı maaşlarında olacak artışa gözler çevrildi. Maaşların yeni yılda sonra ne kadar olacağı merak edilirken açıklanacak enflasyon oranlarının da bu haber kadar önemli olduğunu söyleyebiliriz. 

Cumhurbaşkanı açıkladı! Sabah Saat 8'den sonra IBAN numarasına Emeklilerin PARA yatacak! Cumhurbaşkanı açıkladı! Sabah Saat 8'den sonra IBAN numarasına Emeklilerin PARA yatacak!

Memur Ve Emekli Maaşları Ne Kadar Olacak?

2022 yılı ikinci yarısında olan enflasyona bağlı olarak emekli ve çalışanların maaşları artış göstermesi beklenmektedir. Yılın ikinci yarısının enflasyon verileri belli olup açıklanmıştır. Buna göre artışın yapılabilmesi için 2023 yılının ikinci yarısının son üç aylık verilerinin belli olması beklenmektedir. Bu da belirlenince tam maaş artışı belli olacaktır.

2022 yılı ilk yarısında yüzde kırk iki üzerinde zam yapılmıştı. İkinci yarıda da en az yüzden on beş ve üzerinde zam yapılacağı sanılmaktadır. Şimdi görünen enflasyona göre beklenti bu seviyede olacak memur ve emekli zammını düşündürmektedir. Yapılacak olan zamlarla ilgili çok farklı oranlar telaffuz edilse de son miktarlar merakla bekleniyor. 

Memur ve Emekli Maaşının Belirlenmesini Etkileyen Etkenler

İkinci yarıda olacak enflasyon oranı dışında başka faktörler de memur ve emeklilerine yapılacak zam oranını etkilemektedir. Bu etkenlerin başında toplu sözleşmeler ile doğan fark gelmektedir. Memur ve emekliler, ekim ayı itibarı ile yüzde sekiz oranında zammı bu sebep ile hak ettiler.

Bu yüzde sekizlik artış üzerine enflasyon artışı eklenerek yapılacak zam miktarı belirlenmiş olacaktır. Şu anki gidişe göre enflasyon oranına bakarak yüzde sekiz olacağı düşünülmektedir. Bu hesap ile emekli ve çalışan memur maaşlarının yüzde 16 gibi bir artış görmesi gerçekleşecektir. Eldeki veriler ile beklenen miktar budur.