Son Dakika Müjde: 40 Yaş Üstüne Müjdeli Emeklilik Haberi Geldi, 40 Yaş Üstü EYT Bekleyenler...

Son Dakika Müjde: 40 Yaş Üstüne Müjdeli Emeklilik Haberi Geldi, 40 Yaş Üstü EYT Bekleyenler için haber detayları yazımızda...

Ekonomi 24.09.2021 - 23:13 24.09.2021 - 23:13 Vural Pars

40 yaş üstü bireyler artık erken emeklilik fırsatlarından yararlanabilecek! Emekli olmak isteyen ve şartlara uyan tüm bireyler başvuruda bulunabiliyor. SSK ve SGK tarafından ödenecek olan maluliyet aylıklarını kimler hangi şartlarda alabilecek?

Malullük maaşı 40 yaşını aşmış ama sağlığı çalışmaya el vermeyen bireyler için erken emeklilik imkanı sunuyor. İş gücünü ve beden sağlığını kaybetmiş 40 yaş üstü bireyler başvuru yapabilecek. Ancak hekim tarafından beden sağlığını kaybettiği ve çalışamayacağına dair onaylı belge sunmak gerekiyor.

Malulen Emeklilik İçin Hangi Şartları Sağlamak Gerekiyor?

40 yaş üstü olan ve emekli olmak isteyen bireyler başvuru yapabilecek. Ancak beden sağlığı raporunda en az yüzde altmış oranında kayıp olduğu kanıtlanmalı. Kişinin kendisi veya işvereni bu erken emeklilik türü için başvuru yapabilecek.

İş kazaları veya meslek hastalıkları ile kişiler beden sağlığını kaybediyor. Bu hastalıklara yakalanan veya kaza sonucu sakatlanıp, vücut uzuvlarını kaybedenler bu emeklilik için başvuru yapabilecekler. Kişiler iş hayatına devam etmekte sorun yaşayıp, çalışamayacak durumda ve belgelerle de kanıtlamış ise malulen emekli sayılacak. Tek gereken gerçekleşen kaza veya hastalıklar sonucunda beden sağlığının en az yüzde altmışını kaybetmiş olmak.

Başvurular Nasıl Gerçekleştirilecek?

Kişiler kendilerine en yakın sosyal güvenlik il müdürlüğü kurumlarından, bağlı olduklarına yazılı belge ile başvuru yapabilecek. Kişiler başvurularını yaptıktan sonra değerlendirme aşaması başlayacak. Kişinin maluliyet durumuna karar verildikten sonra, kişi şartlara uyuyorsa kişi erken emekli olup, maaş  ödemelerinden faydalanmaya başlayabilir.

son-dakika-mujde-40-yas-ustune-mujdeli-emeklilik-haberi-geldi-40-yas-ustu-eyt-bekleyenler1

Erken Emeklilik Nasıl Olur?

Doğum yapan annelere doğum izni veriliyor. Emekli olmayan isteyen kadınlar bu günleri saydırarak daha erken emekli olabilecek. Bu durum bizzat doğum yapmamış ancak evlatlık alan anne adayları için de geçerli sayılıyor. Tabi ki erkekler için de emekliliklerini erkene çekebilecekleri durumlar bulunuyor.

Askerlik yapan bireyler askerlik yaptığı gün sayısını emeklikte saydırabilir. Kişi emekli olmak istediğinde bu günler çalışması gereken gün sayısından düşecek ve kişi daha erken emekli olabilecek. Kişilerin erken emekli olması için başvuru tarihlerini göz önünde bulundurması ve sigortalı çalışmış olması gerekiyor.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@