Son Dakika Müjdesiyle Ev Hanımlarına Emeklilik Geldi! İşte Ev Hanımları Emeklilik Şartları…

Son Dakika Müjdesiyle Ev Hanımlarına Emeklilik Geldi! İşte Ev Hanımları Emeklilik Şartları… Haberimizi okuyarak bu konu hakkında bilgi alabilirsiniz...

Ekonomi 08.09.2021 - 21:07 08.09.2021 - 21:07 Vural Pars

Emekli olmak isteyip bundan faydalanamayan ev hanımları emeklilik şartları belirlendi. Son dakika gelişmesi olarak verilen bu haberde, prim günü eksiği olanlar ve ev hanımları için emeklilik müjdelendi.

Türkiye’de sigortalı olmak için yıl, prim ve yaş şartı olmak üzere 3 şart bulunuyor. Bu şartları sağlayan vatandaşlar emekli olabiliyor. Prim ödemesini kişiye işvereni yapıyor ve bu sayede emekliliği gerçekleşebiliyor. Kendi iş yerine sahip olanlar ise kendi primlerini ödeyerek BAĞKUR üzerinden emekli olabiliyor. Bunun dışında; çalışma imkânı bulamayan, eksik primi olan ve ev hanımları emeklilik fırsatı da sunulmaya başlandı.

Eksik Prim Günü Olanlar ve Ev Hanımları Emeklilik Şartları

Bu haktan kimlerin faydalanabileceği belirlendi. Ev hanımları emeklilik planı yapılarak, artık çalışmayan, ev hanımı niteliğindeki vatandaşlar için emeklilik fırsatı gündeme geldi. Türkiye’de yaşayan, 18 yaş üzeri ve malul aylığı olmayanlar bu haktan faydalanabilecek. Ayrıca 5510 sayılı kanuna zorunlu sigortalı olmayı gerektirecek şekilde çalışmayan ve sigortalı olarak çalışanlar bu imkândan faydalanacak.

Ev Hanımlarına Emeklilik İçin Nereye Başvurulur?

Her ay belirlediği miktarda tutarı ödeyen kişi, emekliliği için güvence oluşturmuş olacak. Geleceğine yatırım yaparak sigortalı olmak isteyen ev hanımları emeklilik şartları bu sayede kolaylaşacak. Bunun için yapılması gereken, İsteğe Bağlı Sigorta Giriş Bildirgesi ile şehrinizdeki Sosyal Güvenlik İl Müdürlüklerine ya da sosyal güvenlik merkezlerine başvuru yapmak. Kişiler başvuru için gerekli dilekçeyle kolayca başvurusunu tamamlayabilecek.

Bu başvuru, ev hanımları emeklilik SGK kurumlarınca kabul ediliyor. İsteğe bağlı sigorta başvurularınızda sigorta ödemeleriniz, kazancınızın alt ve üst sınırı belirlenerek orta bir tutar şeklinde yapılıyor. Bu tutar sigortalı tarafından belirlenip esas aylık kazancın yüzde 32’si şeklinde belirleniyor. Bu yılki en düşük prim miktarı 1144 TL şeklinde hesaplandı. Bu tutarın daha üzerine çıkmak isteyen vatandaşlar ise, en fazla 7 buçuk kat olacak şekilde para yatırabilecek.

5415

SGK Ev Hanımlarına Emeklilik

Yine prim eksiği olanlar ve ev hanımları emeklilik şartları için, BAĞKUR emekliliği göz önünde tutuluyor. SSK’lı olmak isteyen vatandaşlar ise daha fazla prim ödemek durumunda kalıyor. Eksik primli kişiler de, 3 buçuk yıldan daha az olacak şekilde isteğe bağlı sigorta primlerini yatırarak tamamlayabilecek.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@