Resmi Gazetede Yayınlanan Erken Emeklilik Şartları! Emeklilik haberleri ile ilgili gelen son dakika gelişmelerine göre 43 yaşında erken emekli olabilmenin şartları ve detayları açıklanmıştır. Buna göre çeşitli iş kollarında ağır ve yıpratıcı işlerde görevli olan kişilerin erken emekli olmasına olanak verilmiştir. Fiili hizmet süresi zammı olarak da adlandırılan ya da yıpranma hakkı olarak bilinen durumlarda erken emekli olunması mümkün hale gelmiştir. Buna göre toplamda 18 mesleğin daha bu kapsamda değerlendirilmesi ve emeklilik başvurusunda bulunması mümkün olacaktır. Bu meslekler arasında sağlık alanında çalışanlar veya cezaevi görevlileri de yer almaktadır. Buna göre toplamda 45'i bulan iş kolunun erken emekli olması için tüm sorunların çözüldüğü bildirilmiştir.

Çeşitli miktarlarda maaşlarda çalışan kişilerin hayali mutlaka emekli olmaktır. Buna göre emeklilik için gün sayarken en erken süreçte nasıl bu hakkı elde edeceğinizi merak ediyorsanız, işte bu haberimiz sizi yakından ilgilendiriyor. SGK'nın yayınladığı yeni listeye göre 43 yaşında dahi emekli olmanın yolları açıklanmıştır. En yeni ve güncel haberlerden birisi olan Hürriyet yazarı Noyan Doğan tam olarak bu konuya değinmiştir.

Erken emeklilikle ilgili konuların sürekli tartışıldığını belirten Doğan, emeklilikte yaşa takılanlarla ilgili veya emeklilik sonrası çalışma hakkında merak edilen pek çok sorunun olduğu açıklamıştır. İşte bu doğrultuda 43 yaşında emekli olunur mu? Sorusunun da yanıtı verilmektedir. Bazı iş kollarında çalışan kişiler için SGK'nın yaptığı açıklamalar doğrultusunda bu mümkündür.

son-dakika-resmi-gazetede-yayinlanan-erken-emeklilik-sartlari-belli-oldu

43 Yaşında Emeklilik Şartları

Normal süreçte çalışan kişilerin 360 günlük zamanı tamamlamaları halinde 1 yıllık sürenin elde edileceğini vurgulamaktayız. Ancak bu ağır iş kollarında olan kişilerin çalışma sürelerine 90 gün daha eklenmektedir. Buna göre işçinin 360 günlük çalışma süresi 450 gün olarak ele alınmaktadır. Bu da erken emeklilik hakkını sağlayan faktörlerden birisidir.

Elbette herkesin bu haktan faydalanması mümkün olmayacaktır. Belirli şartlar çerçevesinde yıpranma hakkının tanımlanacağını belirtiyoruz. Şartları yerine getirmeniz veya yıpranma hakkına sahip olacağınız mesleklerde çalışmanız durumunda başvurularınızı da gerçekleştirebilirsiniz. Örneğin kurşun veya arsenik işlerinde, cam fabrikasında ya da alüminyum fabrikalarında çalışan kişilerin bu şartlara uyabileceğini belirtiyoruz.