En son ABD istihbaratından bir belge sızdırılmış ve sızan belgeden Rusya’nın Ukrayna’ya 175 bin askerin katılacağı bir saldırı hazırlığı yaptığı anlaşılmıştı.

Ukrayna Savunma Bakanı Aleksey Reznikov, Rusya olarak hiçbir ülkeyi tehdit etmediğini ve birliklerin toprakları üzerinde hareket etmesinin egemen bir hak olduğunu ancak Ukrayna, ABD ve İngiliz istihbarat teşkilatlarının, Rus birliklerinin Ukrayna sınırları yakınında biriktiği iddialarının değerlendirildiğini belirtti.

Buna göre Rusya'da tüm üst düzey askeri komutanın toplanacağı ve tarihinde ilk kez gerçekleşecek devasa büyüklükte bir seferberlik görüşmesi yapılacağı haberi dünya gündeminde yerini buldu.

putin-in-yenilmez-dedigi-avangard-balistik-13804098_8264_osd

Daha önce zaten ABD istihbaratından alınan bilgi Rus ordusunun gelecek yılın başlarından itibaren Ukrayna’ya farklı cephelerden saldırı başlatacağı yönündeydi.

İstihbarat bilgisine göre işgalin 175 bin askerle gerçekleşeceği, yeni top ve dolaylı atış ekipmanının yanı sıra 50 taktiksel birliğin Rusya tarafından Ukrayna sınırının yakınındaki birçok noktaya konuşlandırılmıştı.

Rusya’nın hedef şaşırtmak için sürekli bir şekilde askerleri sınır boylarına sevk edip geri çektiği bilgisine de ayrıca yer veren istihbarat Ukrayna’nın iddialarının iddialarını doğrular bir şekilde asker sayısı bilgilerine de yer veriyordu.  

Daha önce Rus Dış İstihbarat Servisi, Washington'u Moskova'yı kontrol altına almak için Avrupa'nın desteğini almaya çalışmakla suçlamıştı, şimdi de Financial Times haberine göre ABD'nin AB ve NATO ülkelerine istihbarat verileri sundu ve Rusya'nın Ukrayna'yı 'işgal etmeye' hazırlandığına birlik ve ülkeleri ikna etti.

qhBEHftDkuBoETrllVEJ96R3jqcO78zjdHorB3lp

Bu konu ile ilgili son gelişme haberi ise, Rusya'da tüm üst düzey askeri komutanların toplanacağı ve tarihinde ilk kez gerçekleşecek devasa büyüklükte bir seferberlik görüşmesi yapılacağı oldu.

Halkbank’tan Emeklilere Müjde! Başvuran Herkese 3.000 TL Halkbank’tan Emeklilere Müjde! Başvuran Herkese 3.000 TL

İngiliz Financial Times gazetesi haberine göre ABD, Avrupa ile elindeki istihbaratı paylaştı ve NATO ülkeleri ciddi anlamda karar değiştirdi.

Rusya lideri Putin tarafından zaten bir savaşa hazırlık emri verildiği günlerdir hatta aylardır yer alıyordu. Bu şekilde bir gelişme zaten sürpriz değil ancak NATO ülkelerinin tutumu ve özellikle Avrupa'nın nu konu karşısındaki kararı merak edilen en büyük sorulardan.

Beklenilen savaşın hazırlık emri verildi çoktan ama bu görüşme savaş tarihini öne çeker mi yoksa tarafların konumlanması için ek bir süre daha verilir mi Putin tarafından diye yorumlar yapılırken, Financial Times haberlerine göre olası savaş'ın bu günlerde değil de 2022 Ocak ayı içerisinde gerçekleşeceği kesin gibi görülüyor.