SGK’dan Emeklilere Çifte Maaş İmkanı: Belirli şartların altında kalan dul ve yetimlere birden fazla maaş ödenebilmesi mümkün hale geliyor. Emekli olan vatandaşlar aynı zamanda çifte maaş imkanlarından hemen faydalanmaya başlayabilecektir.

Türkiye’de dul ve yetimler belirli şartların altında kalması halinde birden fazla maaş alabilme şansına sahip olabilmektedir. Emekli olanlar çifte maaş alabilme hakkına sahiptir. SGK tarafından güvenlik yasaları çerçesince durum hakkında bir belirleme gerçekleştirdi.

Erkeklere De Maaş Ödemesi Yapılacak

Eşlerden birisi ölümü gerçekleşmesi halinde diğeri ölüm aylığı almaya hak kazanmaktadır. Maaş konusundaki bu anlayış sadece kadınlara verilmektedir gibi toplum düzeyinde bir anlayış hakimdir. Fakat karısı vefat etmiş olan adam da karısına ait olan emekli maaşını alabilmektedir. Kocası vefat etmiş olan kadın eşindeki sigortalılık süresi uygun olması halinde mevcut gelirine bakılmadan emekli maaşı verilmektedir.

odeme-5

Hali hazırda emekli maaşı almanız ya da eş maaşı kazanabilmek için çalışıyor olmanız fark etmemektedir. Yetim olan kızlara ise evli olmadıkları halde ve çalıştıkları süre dahilince maaş ve çalışma süresi dahilince maaş, erkek çocuklar için ise eğitim hayatı devam ettiği 25 yaşına kadar maaş alabilmektedirler.

Merak edilen konulardan birisi ise eşi vefat eden kadının hem babası hem de kocasından emekli maaşını alıp alamama durumudur. Söz konusu durum farklı kurumlar olması halinde 2008 yılı öncesinde geçerliliğe sahipti. Fakat 2008 yılı ile birlikte maaşın ikiye katlanması gibi bir yol kapanmış oldu. Ancak bazı durumlarda yine de kişinin ölüm tarihine dek çift maaş ödenebilmektedir. 01.10.2008 tarihinden daha sonraki süreçte dul maaşı, Bağ-kur ile Emekli Sandığına tabi olanlarda 1800 gün, SSK’ya tabi olanlar için ise 900 gün gibi bir süre aranmaktadır.

son-dakika-sgkdan-emeklilere-cifte-maas-imkani1

Hukuki Detaylar

Eşi vefat etmiş olan kişiler, çalışma hayatına devam ediyor olması ya da emekli aylığı alsa da, ölüm aylığı alma hakkına sahiptir.

Eşi vefat etmiş olan kadın hem kendi emeklilik aylığını da hem de emekli aylığından kalan kısmı alabilmektedir. Böylelikle çifte maaş hakkına sahip olunuyor. Dul kadın çalışma hayatını devam ettiriyor ise hem kocası hem de işinden maaş alabilir.