Son dakika: Sputnik V aşısı için acil kullanım onayı verildi!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yaptığı son dakika açıklaması ile Rusya'da üretilen Sputnik V aşısı için acil kullanım onayı verildiğini duyurdu. 

Sağlık 30.04.2021 - 16:05 04.05.2021 - 04:18 İlan35

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Rusya'da üretilen Sputnik V aşısına yönelik kritik bir gelişmeyi duyurdu.

Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu tarafından Sputnik V aşısına yönelik değerlendirme ve inceleme yapıldığını belirten Koca, söz konusu aşı için acil kullanım onayı verildiğini bildirdi. Koca, bu gelişmenin hem Rusya hem de Türkiye için hayırlı olmasını diledi.

Koca, Sputnik V aşısının Türkiye'de kullanıma girecek 3'üncü koronavirüs aşısı olacağını kaydetti. 

"50 milyon doz gelecek"

Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısının ardından açıklamada bulunan Koca, Türkiye'ye 6 ay içerisinde 50 milyon doz Sputnik V aşısının teslim edileceğini belirtmişti. Koca, Mayıs ayında ilk sevkiyatın yapılacağını ifade ederek, söz konusu aşının Türkiye'de üretiminin yapılması amacıyla teknoloji transferinin de gerçekleştirileceğini aktarmıştı. 

26 Nisan 2021 tarihinde Viscoran isimli ilaç firması ile Rusya Doğrudan Yatırım Fonu, Türkiye'de Sputnik V aşısının üretilmesi için iş birliği içerisinde olunacağını duyurmuştu. 

"25 milyon kişinin aşı gereksinimi karşılanacak"

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, Sputnik V aşısının iki doz olarak yapıldığını ifade etmişti. Yani bu şekilde 25 milyon kişinin aşı gereksiniminin karşılanacağını kaydeden Prof. Dr. İlhan, Koca'nın yaptığı açıklamalara göre Türkiye'nin aşı tedariki konusunda 2 ay boyunca sorunlarla karşılaşacağını ancak daha sonra aşılarda bolluk yaşanacağını belirtmişti. Prof. Dr. İlhan, 50 milyon doz Sputnik V aşısı ile birlikte 30 milyon doz Pfizer-BioNTech aşısının da geleceğini ifade ederek, böyle bir durumda Türkiye'nin aşı konusunda herhangi bir sıkıntı çekmeyeceğini dile getirmişti. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da bugün yaptığı açıklamada, Türkiye'ye büyük miktarda Sputnik V aşısının teslim edileceğini kaydetmişti. Erdoğan, Türkiye'nin aşı tedariki hususunda hiçbir sorunla karşılaşmayacağını ifade etmişti. 

Sputnik V aşısının koruma oranı nedir?

Sputnik V aşısının yüzde 97,6 oranında koruma oranına sahip olduğu belirtildi. Sputnik V aşısını geliştiren ekibin lideri Denis Logunov, Sputnik V aşısının her iki dozunu birden yaptıran insanlarda yüzde 97,6 oranında koruma sağlandığını duyurdu. The Lancet dergisi ise 2021 senesinin başlarında, söz konusu aşının yüzde 91,6 oranında etkili olduğunu duyurmuştu.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@