Son dakika! Zam geldi, binlerce özel sektör çalışanının maaşı değişti! Yüzde 29,57 zam maaşlara Ekim’de eklenecek!

Binlerce Özel sektör çalışanı yakından ilgilendiren zam haberi az önce geldi. Son dakika zam haberine göre maaşlara yüzde 29,57 zam geliyor. Peki kimleri ilgilendiriyor?

Ekonomi 12.10.2021 - 17:32 12.10.2021 - 17:32 Volkan Arık

Son dakika! Zam geldi, binlerce özel sektör çalışanının maaşı değişti! Yüzde 29,57 zam maaşlara Ekim’de eklenecek! Milyonlarca Özel sektör çalışanı yakından ilgilendiren zam haberi Az önce verildi. Sektörden gelen talep doğrultusunda maaşlara yüzde 29,57 zam yapılması gündemde. Yaklaşık 130.000 çalışanı ilgilendiren haber Türkiye Metal Sanayicileri sendikası tarafından da doğrulandı. Ancak zam görüşmeleri yarın başlayacak ve pazarlık süreci tamamlandıktan sonra zam oranları açıklanacak.

Milyonlarca Özel sektör çalışanının Büyük bir merakla beklediği zam haberi geldi. Zam görüşmeleri bugün itibariyle başlıyor ve yüksek oranda bir zam gelmesi gündemde. Yeni zam haberi metal işçileri ne ilgilendiriyor. Türkiye'nin en kapsamlı Özel sektör iş sözleşmesi olarak bilinen MESS Grup Toplu İş Sözleşmesiyle, 2021 Eylül ve 2023 Eylül dönemindeki mali ve sosyal haklar güvence altına alınacak. Yapılacak olan toplu görüşmeler sonucunda pazarlıklar gerçekleşecek ve net zam oranı ortaya çıkacak.

son-dakika-zam-geldi-binlerce-ozel-sektor-calisaninin-maasi-degisti-yuzde-2957-zam-maaslara-ekim-3

130.000 çalışanı ilgilendiriyor

179 işyerinde bulunan 130.000 çalışanı yakından ilgilendiren sözleşme görüşmeleri yarın başlıyor. Görüşmelere katılacak olan firmalar arasında Aralarında Arçelik, Bosch, Ford Otosan, Mercedes, Renault, Siemens, Tofaş ve TürkTraktör bulunuyor. Toplu sözleşme görüşmeleri sırasında işçi tarafından Türk Metal, Özçelik-iş ve birleşik metal iş sendikaları temsil ederken işveren tarafını ise MESS temsil edecek. Sendikalarla iş veren taraf arasında görüşmeler ayrı ayrı yapılacak ve İlk Görüşme MESS ile Türk Metal Sendikası arasında olacak. Görüşmenin Sabah saatlerinde 10.30’da başlayacağı öğrenildi.

son-dakika-zam-geldi-binlerce-ozel-sektor-calisaninin-maasi-degisti-yuzde-2957-zam-maaslara-ekim-2

Yüzde 30'a yakın zam talebi var

Türk Metal sendikasının 2 yıllık zam için talebi yüzde 30'a yakın. Alınan bilgiye göre Türk Metal Sendikası ve ilk yılın ilk altı ayı yüzde 29,57,  ikinci altı ayı enflasyon oranı, ikinci yılın ilk altı ayı enflasyon oranı artı  saatlik 1 lira, ikinci altı ayı enflasyon oranında zam istiyor. Ayrıca sosyal yardımlarda da yüksek zam talebi olan Türk Metal Sendikası, ilk yıl için %35 ikinci yılı için ise enflasyon artı yüzde dört sosyal yardım talebinde bulunuyor. Görüşmelerin 60 gün boyunca taraflar arasında devam edeceği öğrenilirken metal işçisini yakından ilgilendiren görüşmelerde çıkan sonuç kamuoyu ile paylaşılacak.

son-dakika-zam-geldi-binlerce-ozel-sektor-calisaninin-maasi-degisti-yuzde-2957-zam-maaslara-ekim-1

Metal işçileri taleplerden memnun

Diğer yandan yarın yapılacak olan görüşme öncesinde metal işçileri sendikaları taleplerinden son derece memnun. 2 yıllık zaman belirleneceği görüşmelerin sonucunda işçilerin taleplerinin kabul edileceği tahmin ediliyor. Türk Metal Sendikası Genel Başkan Yardımcısı Altundağ, Görüşmeler başlamadan önce yaptığı açıklamada "Kovid-19 salgını sürecinde gösterdiğimiz fedakarlığın karşılığını almanın zamanı geldi. Çünkü genel başkanımızın daha sürecin başında ifade ettiği gibi geçtiğimiz dönem tüm dünya durmuşken biz salgının en ateşli döneminde  canımız pahasına çalıştık. Üstelik salgına karşı insanlığın en etkili silahı olan aşının bile olmadığı dönemleri bir hatırlayalım. Şimdi insanlık için, ülkemiz için ölümüne çalışan Türk Metalli metal işçilerinin hak ettiğini alma zamanı." dedi.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@