Son günlerdeki yağışlar etki etmedi! Barajların dolması için yağış Balkanlardan gelmeli!

Türkiye, özellikle sonbahar aylarında yağışlar bakımından büyük kuraklık yaşadı. Aralık ayıyla birlikte yurda giren yağışlı hava dalgası vatandaşların yüzünü güldürse de Türkiye halen daha beklenen seviyede yağış alamadı.

Gündem 15.12.2020 - 15:48 04.05.2021 - 04:23 İlan35
Türkiye, özellikle sonbahar aylarında yağışlar bakımından büyük kuraklık yaşadı. Aralık ayıyla birlikte yurda giren yağışlı hava dalgası vatandaşların yüzünü güldürse de Türkiye halen daha beklenen seviyede yağış alamadı. Özellikle hava sıcaklarının mevsim normalleri üzerinde seyretmesi nedeniyle gecikecek kar yağışları da barajların seviyesinin düşük kalacağı ihtimalini gözler önüne seriyor.


"Kar yağışları baraj havzalarını doldurabilir"


İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Prof. Dr. Hüseyin Toros, su kullanımında kaçaklar varsa bunun tespit edilmesi gerektiğini kaydetti. Barajların doluluğunun doğal su kaynaklarıyla sağlanabildiğini aktaran Toros, havzaların dolması için kar yağışlarına ihtiyaç duyulduğunu belirtti. Aralık ayının yarılanmasına rağmen halen daha beklenen düzeyde yağış alınmadığını söyleyen Toros, İstanbul'da son 3 gündür yağan yağışların 3 milimetre civarında olduğunu ve bununda barajları besleyemediğini kaydetti.

"Balkanlardan gelecek yağışlar barajları doldurur"


2021 yılındaki yağışlara büyük ihtiyaç duyulduğunu belirten Toros, Türkiye'nin yer aldığı bölgeyle ilgili kuraklık uyarılarının yapıldığına dikkat çekti. Barajları dolduracak yağışların Balkanlar üzerinden gelmesini beklediklerini söyleyen Toros, son yağışların Orta Akdeniz'den geldiğini ve yeteri kadar etkili olmadığını savundu. Son yağışlarda ülkenin güney bölgelerinin beslendiğine işaret eden Toros, yurdun kuzey kesiminin alkanlardan gelecek yağışları beklediğini bildirdi.

"Aralık sonuna kadar büyük yağışlar yok"


2020 yılının normalin üzerinde sıcak geçtiğine değinen Prof. Dr. Toros, aralık ayının sonuna kadar beklenen yağışların büyük ihtimalle gelmeyeceğini kaydetti. 1971 yılından bu yana görülen en sıcak sonbaharın bu yıl yaşandığına değinen Toros, ilerleyen süreçte su sıkıntısının daha fazla hissedileceğini kaydetti.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@