Son zamanlarda vakaların artmasının altında yatan sebeplerin özellikle aşılanmanın başlamasının getirdiği rehavet ve cenazelere yüksek katılım olduğu tahmin ediliyor. Vaka artış oranlarına bakıldığında da zirveyi Trabzon'un aldığı görülüyor.

Son zamanlarda vakaların artmasının altında yatan sebeplerin özellikle aşılanmanın başlamasının getirdiği rehavet ve cenazelere yüksek katılım olduğu tahmin ediliyor. Vaka artış oranlarına bakıldığında da zirveyi Trabzon'un aldığı görülüyor. Trabzon'un dışındaki diğer Karadeniz şehirleri olan Ordu, Rize, Samsun ve Giresun'da da benzer vaka artışlarının göze çarptığı belirtiliyor. Koronavirüs nedeniyle yaşamını yitirenlerin cenazelerine yüksek katılımın olduğu ve bu kişilerin daha sonra taziye ziyaretinde bulunarak virüsün yayılmasına uygun ortam oluşturduğu tespit edildi. 

Ülke geneli için Sağlık Bakanlığının yayımladığı haritalarda Doğu Karadeniz Bölgesi'ndeki ciddi vaka artışları dikkat çekiyor. 8-14 Şubat tarihleri arasını kapsayan süreçte vaka artışlarının en çok görüldüğü iller sırasıyla Trabzon, Rize, Ordu, Giresun ile Samsun oldu. Bölgede görev yapan filyasyon ekipleri, bu vaka artışlarının aşılanmanın getirdiği rehavet, cenaze namazları ve ev ziyaretleri olduğunu bildirdiler. Ekipler, koronavirüsün neden olduğu ölümlerin ve acıların cenazelerde bizzat görülmesine rağmen bu kişilerin daha sonra taziye ziyaretleri gerçekleştirdiğini ifade etti.


"O gezilerin acısı şimdi çıkıyor"


Özellikle son zamanlarda Trabzon'da patlak veren vaka artışları nedeniyle bazı sorumlu vatandaşlardan endişe veren açıklamalar geldi. Vatandaşlardan Haşim İslamoğlu, Trabzon'da insanlarda büyük bir gevşemenin meydana geldiğini aktardı. Birçok kişinin tedbirleri ciddiye almadığını kaydeden İslamoğlu, maskeleri çenelerinde taşıyan insanların bulunduğunu ve bu ciddiyetsizlik nedeniyle vaka sayılarında artışların görüldüğünü kaydetti. Bir başka vatandaş olan Oğuz Şişman, geçen hafta görülen yüksek sıcaklıklar nedeniyle vatandaşların kendilerini dışarı attığını ve o günlerde sosyal mesafenin unutulduğunu belirtti. Şişman, o gezilerin acısının bu günlerde çıktığını ifade etti.


Hafta sonu köye gidenler, maske takmayanlar...


Trabzonlu vatandaşlar, özellikle hafta sonu tatillerini köylerde geçiren vatandaşların bu vaka artışına neden olduğunu bildirdiler. İnsanların yaylalarda ve köylerde tedbirsiz şekilde hareket ettiğin vurgulayan vatandaşlar, ev oturmaları ve akraba ziyaretlerinin artık sona ermesi gerektiği konusunda serzenişlerde bulundular. Hafta sonu yasağına uyanların da kendilerine ödül vermek için hafta için de dışarı fırladığını belirten vatandaşlar, bunun gibi davranış kalıplarının terk edilmesi halinde vakaların artmaya devam edeceğini düşünüyor.