Son Nürnberg savcısı Ben Ferencz, Nazi subaylarının savaş suçları ve insanlığa karşı suçlardan mahkûm edilmesini sağlamıştı. Ferencz 103 yaşında hayatını kaybetti.

Cilt Bakımı Sırları Cilt Bakımı Sırları

Hayatta kalan son Nürnberg savcısı Ben Ferencz, 103 yaşında Florida eyaletindeki bakım evinde hayatını kaybetti. Ferencz, İkinci Dünya Savaşı sonrası Nürnberg mahkemelerinde Nazi subaylarının savaş suçları ve insanlığa karşı suçlardan mahkûm edilmesini sağlamıştı. ABD Holokost Müzesi, Ferencz'in ölümünün ardından yaptığı açıklamada, dünyanın "soykırım kurbanları için adalet arayışında olan bir lideri" kaybettiğini belirtti. Ferencz, Boynton Beach'teki bakım evinde geçtiğimiz cuma günü uykusunda hayatını kaybetti.

İkinci Dünya Savaşı'nın Son Nürnberg Savcısı Ben Ferencz Hayatını Kaybetti: Nazi Savaş Suçlarına Karşı Adalet Arayışında Bir Lider Kaybedildi

Ferencz, Romanya'nın Transilvanya bölgesinde doğduktan sonra antisemitizm nedeniyle ailesi ile ABD'ye göç etti ve burada Harvard Hukuk Fakültesi'nden mezun olduktan sonra ABD ordusuna katıldı. Normandiya Çıkarması ve Bulge Savaşı'nda görev alan Ferencz, Nazi savaş suçlarını araştırmak ve kanıt toplamakla görevli bir ekibe katıldı.

Bu ekiple birlikte Almanya'daki toplama kamplarını ziyaret eden Ferencz, hayatta kalanlarla görüşerek koşullar hakkında notlar alıyordu. Dünya soykırım kurbanları için adalet arayışında olan bir lider olarak nitelendirilen Ferencz'in ölümü, insanlığın tarihi açısından büyük bir kayıp olarak değerlendiriliyor.

"Hala ayrıntıları hatırlamamaya çalışıyorum"

İkinci Dünya Savaşı'ndaki Nazi savaş suçlarının yargılanması sürecinde hayatta kalan son Nürnberg savcısı olan Ben Ferencz, Buchenwald gibi en büyük Nazi kamplarını ziyaret ederek yaşadığı dehşet dolu deneyimleri anlattı. Ferencz, Nazi imha merkezlerinde savaş suçları müfettişi olarak çalışırken yaşadığı travmalardan hala etkilendiğini belirterek, "Ayrıntıları hatırlamamaya çalışıyorum" dedi. Ferencz'in ölümü ile birlikte, savaşın en acımasız suçlarını yargılamak için görev alan son nesil kaybedildi.

Nürnberg Savcısı Ben Ferencz'in Hayatı ve Mirası

Hayatını kaybeden Nürnberg Savcısı Ben Ferencz, savaştan sonra avukatlık yapmak için New York'a döndü. Ancak daha sonra, hiçbir duruşma deneyimi olmamasına rağmen, Nürnberg mahkemelerinde Nazilerin yargılanmasına yardımcı olmak için işe alındı. Ferencz, Nazi işgali altındaki Doğu Avrupa'da faaliyet gösteren gezici SS ölüm mangaları Einsatzgruppen üyelerinin davasında başsavcılık yaptı. Suçlamada bulunduğu 24 üst düzey Nazi yetkilisinden 12'sine idam cezası verildi ve 10'u idam edildi. Ferencz, savaş suçlarının kovuşturulması için uluslararası bir mahkemenin kurulması yönünde kampanya yürüttü ve desteği ile 2002'de Uluslararası Ceza Mahkemesi (ICC) kuruldu.